Úvod ZO ZAHRANIČIA Americkému veľvyslancovi sa nepáčili Orbánove slová o porážke progresívnych liberálov

Americkému veľvyslancovi sa nepáčili Orbánove slová o porážke progresívnych liberálov

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Maďarský premiér Viktor Orbán vo vystúpení na medzinárodnej konferencii konzervatívcov Conservative Political Action Conference v Budapešti okrem iného povedal, že Maďarsko je krajina experimentujúca s konzervatívnou politikou budúcnosti.

„Maďarsko je miestom, kde sa o porážke progresívnych liberálov a o konzervatívnom, kresťanskom politickom obrate nielen hovorí, ale sa tak aj koná,“ podčiarkol predseda vlády na podujatí, ktorého heslom je „Spolu sme silou!“.

Maďarsko podľa Orbána zastavilo migráciu na hraniciach, zakázalo rodovú propagandu na školách a pracuje v záujme dosiahnutia mieru. „Funguje to. Vo voľbách sme vyhrali štyrikrát po sebe,“ zdôraznil premiér.

V súvislosti s vojnou na Ukrajine Orbán podotkol, že ak by bol americkým prezidentom ešte stále Donald Trump, dnes by nijaká vojna nebola. „Vráťte sa, pán prezident, urobte Ameriku opäť skvelou a prineste nám mier,“ povedal v prejave predseda maďarskej vlády, ktorý opätovne zdôraznil význam národa a potrebu chrániť ho pred globálnou progresívnou elitou.

Maďarsko by sa malo sústrediť na vojnu na Ukrajine a nie na „falošné“ problémy, vyhlásil v reakcii na Orbánov prejav na konferencii veľvyslanec Spojených štátov v Maďarsku David Pressman. Vyjadril ľútosť nad tým, že v Maďarsku sa rieši akási vojna proti falošnej kultúre, pričom v susednej krajine zúri skutočná vojna, v ktorej zomierajú tisíce ľudí.

Americký diplomat sa počas návštevy humanitárnych pracovníkov a utečencov na hraniciach Maďarska s Ukrajinou kriticky vyjadril aj na adresu šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa, ktorý podľa jeho slov od vypuknutia vojny už päťkrát navštívil Rusko, aby rokoval o energetických záležitostiach a ani raz sa nestretol s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny.

„Kým iné krajiny sa zbavujú závislosti na ruských energiách, Maďarsko potvrdzuje svoj vzťah s ruskou spoločnosťou Gazprom,“ dodal veľvyslanec USA, ktorý opakovane vyjadril svoje obavy z proruskej propagandy Maďarska a dodal, že “dezinformácie pochádzajúce z Ruska sú v Maďarsku veľkou výzvou”.