Úvod ZO ZAHRANIČIA Americkí generáli vo výslužbe spochybnili Bidenovo psychické a telesné zdravie

Americkí generáli vo výslužbe spochybnili Bidenovo psychické a telesné zdravie

Prezident USA Joe Biden s generálmi americkej armády. (Foto: archív)

Stodvadsaťštyri amerických generálov vo výslužbe podpísalo otvorený list s kritikou prezidenta USA Joea Bidena. V liste sa uvádza, že „národ je vo veľkom nebezpečenstve„. V ohrození je prežitie krajiny ako ústavnej republiky, myslia si vojaci

„Nedá sa ignorovať psychický a telesný stav vrchného veliteľa ozbrojených síl USA Joea Bidena. Má byť schopný rýchlo prijímať závažné rozhodnutia vo sfére národnej bezpečnosti, kdekoľvek, vo dne v noci,“ zdôraznili autori listu.

V dokumente sa tiež píše, že terajšia administratíva „začala v diktátorskom štýle útok na ústavné práva amerických občanov, pretože bez schválenia Kongresu vydala vyše 50 výnosov, z ktorých mnohé negujú politické kroky predchádzajúceho vedenia.

Generáli vyzvali FBI a Najvyšší súd, aby konali v prípade priestupkov v nedávnych prezidentských voľbách, a aby ich neignorovali, ako to bolo v roku 2020. Mali na mysli medializované vyjadrenia exprezidenta Donalda Trumpa a ďalších amerických politikov o falšovaní výsledkov volieb.

Podľa slov plukovníka armády USA vo výslužbe Jeffreyho McCauslanda môže mať otvorený list za následok revíziu výsledkov prezidentských volieb. “List vytvára nebezpečný precedens, pretože USA sú považované za jednu z mála demokratických krajín, v ktorej vojaci nikdy nehrozili uchopením moci,” uviedol.

„Podľa môjho názoru tu ide o eróziu vojensko-občianskych vzťahov v USA, ktoré sú základným kameňom našej demokracie,” poznamenal McCausland v rozhovore pre The Huffing Post. Alex McCoy, bývalý námorný pešiak, zasa zhodnotil list generálov vo výslužbe ako zradu.

„Bývalí vojaci boli z historického hľadiska buď živnou pôdou pre fašistické hnutia a prevraty alebo oporou prodemokratických hnutí obhajujúcich zákony našej ústavy proti malej skupine ľudí derúcich sa k moci, ktorí sa snažia rozdeliť národ a podkopať jeho vôľu,“ vyhlásil bývalý vojak.