Úvod ZO ZAHRANIČIA Americkí vedci: Nový koronavírus bol vypestovaný v laboratóriu na ľudských bunkách

Americkí vedci: Nový koronavírus bol vypestovaný v laboratóriu na ľudských bunkách

Foto: archív

SARS-CoV-2 má genetickú stopu, ktorú prirodzený koronavírus nemá, píše sa v článku lekára Stevena Quaya a profesora fyziky Kalifornskej univerzity v Berkeley Richarda Mullera, ktorý uverejnil americký denník The Wall Street Journal.

Odborníci objavili v novom koronavíruse, spôsobujúcom chorbu COVID-19 sekvenciu genómu v kombinácii CGG-CGG. Vedci ju často používajú na zvýšenie infekčnosti a smrteľnosti vírusov: je to určitý signál, že vsuvka bola vyrobená v laboratóriu.

CGG-CGG je v prírode extrémne vzácny. Podľa Quaya a Mullera nemajú prirodzené koronavírusy SARS alebo MERS túto sekvenciu. Podľa ich slov ju v tomto prípade nový koronavírus jednoducho nemohol sám získať.

„V skutočnosti v celej triede koronavírusu, do ktorej patrí aj CoV-2, nikdy neexistovala kombinácia CGG-CGG, ktorá by vznikla prirodzenou cestou. To znamená, že v tomto prípade nefunguje obvyklý spôsob, akým vírusy získavajú nové zručnosti,“ hovoria sa vedci.

Stúpenci zoonotického pôvodu (teória, že patogén prešiel na človeka zo zvieraťa) by teda mali vysvetliť, prečo si SARS-CoV-2 počas mutácie a rekombinácie vybral najmenej preferovanú sekvenciu – dvojitú CGG, uvádza sa v článku.

„Prečo vírus zopakoval kombináciu, ktorú by vytvorili vedci v laboratóriu? Áno, mohlo sa to stať náhodou. Ale veríte tomu?“ Pýtajú sa Quay a Muller. Ako ďalší dôkaz umelého pôvodu koronavírusu americkí vedci uviedli výrazný rozdiel v jeho genetickej rozmanitosti v porovnaní s vírusmi, ktoré spôsobujú syndrómy SARS a MERS.

Foto: archív

Posledné dva uvedené boli prírodného pôvodu. Ako sa šírili medzi ľuďmi, rýchlo sa vyvinuli do najinfekčnejších foriem. SARS-CoV-2 sa správal odlišne: objavil sa u ľudí už adaptovaný, v extrémne agresívnej verzii. Niekoľko mesiacov nemal nijaké podstatné mutácie. Prvá takáto zmena bola objavená v Británii.

Prípad je podľa Quaya a Mullera bezprecedentný, pretože ukazuje, že nový koronavírus prešiel dlhým obdobím adaptácie, skôr, než sa rozšíril medzi obyvateľstvom. Existuje jediný spôsob, ako vírus vyrobiť týmto spôsobom – simulovať jeho prirodzený vývoj a pestovať ho na ľudských bunkách, aby sa dosiahla maximálna účinnosť.

To je to, čo robia laboratóriá študujúce mutácie vírusov so získavaním funkcií, dodali autori. „Prítomnosť sekvencie CGG v CoV-2 je presvedčivým dôkazom zostrihu génov. Vedecké dôkazy ukazujú, že koronavírus bol vyvinutý v laboratóriu,“ tvrdia vedci.

Denník The Wall Street Journal tiež uverejnil informáciu, že teória o tom, že koronavírus mohol uniknúť z laboratória v čínskom meste Wu-chan je dôveryhodná a mala by sa podrobnejšie preskúmať. Má sa to uvádzať v správe, ktorú v máji 2020 pripravilo výskumné pracovisko Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii, ktoré je inštitúciou federálnej vlády USA.

Americký denník The Washington Post nedávno s odvolaním sa na zdroje z prostredia amerických spravodajských služieb napísal, že traja pracovníci Wuchanského virologického inštitútu v novembri 2019 ochoreli a museli vyhľadať nemocničné ošetrenie, keďže sa u nich prejavili príznaky podobné ochoreniu COVID-19.

Stalo sa tak viac ako mesiac predtým, než Čína oficiálne oznámila svetu, že vo Wu-chane prichádza k šíreniu nového druhu koronavírusu vyvolávajúceho vážne respiračné ťažkosti. Americké úrady obviňujú čínsku vládu zo zahmlievania pôvodu koronavírusu, Peking však takéto obvinenia rázne odmieta.

Obyvateľka čínskeho mesta Wu-chan počas vrcholiacej epidémie. (Foto: archív)