Úvod Veda & Tech Americkí vedci: Z prachu v domácnosti sa priberá

Americkí vedci: Z prachu v domácnosti sa priberá

Foto: archív

Malé množstvá prachu v domácnosti môžu spôsobiť rast tukových buniek a priberanie. Výskumníci z Americkej chemickej  spoločnosti svoje zisteniapublikovali v časopise Enviromental Science and Technology. Príčinou sú chemikálie EDC. Narúšajú činnosť žliaz v tele tým, že množia hormóny, ktoré v žľazách prirodzene vznikajú. Chemikálie, ktoré sa nachádzajú v domácom prachu, dokážu zväčšiť tukové bunky v tele tak, že sa stanú magnetom pre iné druhy tukov.

Umelé EDC zlúčeniny sú bežnou súčasťou rozličných výrobkov a vďaka tomu sa dostávajú do domácností. Po tom čo sa uvoľnia, stávajú sa súčasťou prachu. Človek prach nielen vdychuje, ale nevedomky ho aj konzumuje a vstrebáva cez kožu. Americká agentúra na ochranu životného prostredia odhaduje, že deti denne zjedia 50 miligramov domáceho prachu.

Existujú dôkazy, že ak sa dospievajúci organizmus dostane do kontaktu s EDC, látky môžu v neskôr spôsobiť priberanie. Výskumníci zhromaždili vzorky prachu z 11 domácností v Severnej Karolíne. Na pokus použili modely myších tukových buniek, ktoré sa často používajú pri testovaní rozličných zlúčenín. V prachu testovali 44 kontaminantov. Najsilnejší účinok na hromadenie tuku mala látka, ktorá sa bežne nachádza v plastoch.

Foto: archív
Foto: archív

Výťažky zo siedmich z 11 vzoriek prachu spôsobili, že tukové bunky dozreli a začali na seba viazať ďalší typ tukov, takzvané triglyceridy. V prípade deviatich vzoriek domáci prach bunky narušil a rozdelil. Vytvoril sa tým väčší zásobník pre ďalšie tukové bunky. Iba jedna testovaná vzorka prachu nemala na tukové bunky nijaký vplyv.

Štúdia ukázala, že bunky ovplyvňujú už tri mikrogramy prachu – čiže omnoho menšie množstvo než to, ktoré deti denne skonzumujú. Výskumníci sa preto domievajú, že prašná domácnosť môže narušiť metabolizmus človeka.

Výskum amerických chemikov tak ponúka netradičný spôsob, ako deťom vytvoriť čo možno najlepší štart do života: obezite možno zabrániť nielen vyváženou stravou a pravidelným pohybom, ale aj čistou domácnosťou bez prachu.

Schéma publikovaná v časopise Enviromental Science and Technology. (Reprodukcia: archív)
Schéma publikovaná v časopise Enviromental Science and Technology. (Reprodukcia: archív)