Úvod ZO ZAHRANIČIA Americký federálny poradný výbor jasne odmietol tretiu dávku Pfizeru

Americký federálny poradný výbor jasne odmietol tretiu dávku Pfizeru

Foto: archív

Americký federálny poradný výbor jasne odmietol plán na podanie tretej podpornej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer pre ľudí vo veku od 16 rokov. Hlasovanie vo výbore skončilo pomerom 16:3 v neprospech odporúčania podpornej dávky.

Politickí pozorovatelia to hodnotia ako škrt cez rozpočet vláde prezidenta Joea Bidena, snažiacej sa rozšírenie očkovania obyvateľstva. Členovia výboru nezávislých expertov pri Federálnom úrade pre kontrolu potravín a liečiv počas niekoľkohodinovej diskusie vyjadrili nespokojnosť s tým, že firma Pfizer poskytla len málo údajov o bezpečnosti dodatočných dávok.

Sťažovali sa tiež, že údaje poskytnuté izraelskými vedcami o očkovaní tretími dávkami nemusia byť vhodné, pokiaľ ide o predpovedanie vývoja v USA. Mnohí odborníci, ktorí hlasovali proti tretím dávkam, vyjadrili tiež znepokojenie nad rizikom myokarditídy (zápalu srdcového svalu) po tretej dávke vakcíny u mladších mužov.

Vedci v USA vyjadrili v uplynulých dňoch protichodné názory na podporné dávky a to, kto by ich mal dostať, pričom Svetová zdravotnícka organizácia dôrazne namietala proti tomu, aby bohaté krajiny očkovali ľudí tretími dávkami, keď chudobné krajiny nemajú dostatok vakcín ani na prvé dávky.