Úvod Politika Americký kongres chce vyšetrovať euroskeptické politické strany

Americký kongres chce vyšetrovať euroskeptické politické strany

Foto: TASR/AP

Americký Kongres poveril spravodajské služby začať rozsiahle vyšetrovanie európskych politických strán s kritickým postojom k Európskej únii a NATO.

Podľa britského denníka Telegraph Spojené štáty obviňujú Moskvu z pokusu „podkopať NATO, blokovať rozmiestnenie amerických rakiet v EÚ a zrušiť sankcie proti Rusku, ktoré boli uvalené po pripojení Krymu“. Podozrievajú, že sa do viacerých európskych strán infiltrovali ruskí občania. Ak tajné služby potvrdia tento názor, politickým stranám hrozia sankcie.

EÚ rozhodnutie USA víta a vydáva ho za obranu demokracie, európskych hodnôt a solidarity. Absurdným vyšetrovaním by mali prejsť viaceré euroskeptické strany vo Francúzsku, Holandsku, Maďarsku, Rakúsku a Českej republike.

Telegraph predpokladá, že ohrozené sú strany ako Liga Severu v Taliansku, Jobbik v Maďarsku, Národný front vo Francúzsku alebo FPÖ v Rakúsku. Spravodajské služby USA majú zistiť, či Rusi neohrozujú „politickú súdržnosť“ v Európe.

Washingtonu prekáža aj holandské referendum o asociačnej dohode s Ukrajinou. Podľa neho za ním stoja tiež Rusi. Vyšetrovanie má byť zamerané aj na všetkých poslancov strán v Európe, ktorí navštívili Krym a majú iný názor na ukrajinskú krízu, ako je geopolitická doktrína USA.

3 komentárov

  1. Tohle je jasný důkaz toho že pokud někdo neskáče podle amerických jestřábů je třeba ho umravnit,nepamatuji si že by tolikrát z americké strany omílané Rusko mělo tu drzost a takto se vměšovalo do záležitostí jiných států nebo dokonce jiného kontinentu…

Comments are closed.