Úvod ZO ZAHRANIČIA Americký minister financií skritizoval Gretu Thunbergovú

Americký minister financií skritizoval Gretu Thunbergovú

Foto: archív

Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová by mala najskôr vyštudovať ekonómiu a až potom dávať rady investorom. Na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose to vyhlásil americký minister financií Steven Mnuchin.

Podľa ministra výzva mladej environmentálnej aktivistky adresovaná investorom, aby sa zbavili fosílnych palív, ukazuje jej nedostatočné chápanie ekonómie a zamestnaneckej politiky. „Je Greta Thunberg hlavnou ekonómkou? Som zmätený. Pre ľudí, ktorí volajú po tom, aby sa prestali používať fosílne palivá, mám odkaz: sú tu závažné ekonomické prekážky týkajúce sa pracovných miest,“ zdôraznil americký minister financií.

Steven Mnuchin zároveň vyjadril nádej v súvislosti s americko- britskou dohodou, ktorá má byť podpísaná v tomto roku. Dodal, že predmetný dokument je pre prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa „absolútnou prioritou“. Americký minister počas svojho prejavu zdôraznil, že problém so životným prostredím je zložitý a povedal, že USA sú lídri v boji s emisiami.

Nerobia to však v štátnom, ale v súkromnom sektore. Podľa neho sú najväčším problémom Čína a India. Prezident USA Donald Trump vo svojom prejave uviedol, že sa Spojené štáty pripoja k iniciatíve vysadiť tisíce miliárd stromov. Na to však Greta odpovedala, že „klimatická kríza nie je len o stromoch“.

Šéf Bieleho domu označil environmentálnych aktivistov za „prorokov skazy“, pričom vyhlásil, že sú príliš pesimistickí a svoj hnev by mali obrátiť smerom ku krajinám, ktoré produkujú čoraz viac emisií. Prezident však nijakú z nich nešpecifikoval.