Úvod Politika Americký vyšetrovateľ: O Iraku sme sa mýlili

Americký vyšetrovateľ: O Iraku sme sa mýlili

Foto: archív

Muž, ktorý vypočúval bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna, sa médiám zveril so svojimi spomienkami. Priznal, že Washington sa o Iraku a Saddámovi mýlil. Jeho slová potvrdzujú to, čo svet už dávno vie: táto blízkovýchodná krajina nielenže nikdy neplánovala použitie zbraní hromadného ničenia, ale ich ani nemala.

CIA oficiálne kritizovala údajnú Husajnovu pripravenosť na použitie chemických zbraní, čím pred svetovou verejnosťou ospravedlňovala napadnutie Bagdadu. Vyšetrovateľ John Nixon sa podľa The Independent irackého exprezidenta počas vypočúvania pýtal okrem iného aj na to, či niekedy plánoval preventívny zásah proti americkým vojakom v Saudskej Arábii. Husajn odpovedal: „Nikdy sme nepremýšľali o použití zbraní hromadného ničenia.“ To však nebolo to, čo chcel Nixon počuť.

Foto: archív
Foto: archív

Kritika sa ušla aj bývalému americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi mladšiemu, pod ktorého vedením Spojené štáty podnikli inváziu do Iraku. Vyšetrovateľ tvrdí, že americký exprezident vraj počul iba to, čo chcel počuť. Navyše bol k Nixonovi hrubý a neštítil sa ani nevhodných vtipov o nenájdených zbraniach hromadného ničenia.

Husajn okrem iného vraj Washington varoval, že v Iraku pohorí a nepodarí sa mu v krajine nastoliť vládu, akú by chcel. Vysvetľoval to tým, že Američania nechápu iracký ľud, jeho jazyk, históriu, mentalitu a dokonca ani počasie.