Úvod ZO ZAHRANIČIA Analytici: TV Dožď v Lotyšsku skončila, lebo bola príliš proruská. Peskov: Je...

Analytici: TV Dožď v Lotyšsku skončila, lebo bola príliš proruská. Peskov: Je to príklad ilúzií o slobode slova na Západe

Natalja Sindejevová. (Foto: archív)

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil kauzu s ruskou “exilovou” televíziou Dožď, ktorej lotyšské úrady odobrali vysielaciu licenciu, za „príklad ilúzií o slobode slova na Západe“. Informovala o tom britská stanica BBC. Odobratie vysielacej licencie oznámila Lotyšská rada pre elektronické masmédiá (NEPLP).

Podľa jej šéfa Ivarsa Abolinša Dožď prestane vysielať z dôvodu „ohrozenia národnej bezpečnosti a verejného poriadku“ Lotyšska. Viacerí ruskí politickí a mediálni analytici komentovali krok NEPLP slovami, že hoci stanica je výrazne opozične orientovaná proti Kremľu, pre politické vedenie Lotyšska je “príliš proruská”.

Peskov na margo tejto situácie pred novinármi v Moskve vyhlásil: „Stále sa niekomu zdá, že niekde inde je lepšie ako doma, že inde sloboda je, ale doma je nesloboda. Toto je jeden z najjasnejších príkladov, ktorý dokazuje, že takéto ilúzie sú omylom.“

Paralelu medzi konaním lotyšských úradov a obviňovaním z nátlaku na médiá, ktoré boli vznášané na adresu Ruska, našla aj oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„Nič nové ani netreba vymýšľať, stačí do ich nedávnych vyhlásení namiesto slova Rusko vložiť slovo Lotyšsko,“ napísala Zacharovová, pričom svoj status doplnila o citácie z vyhlásení amerických a európskych predstaviteľov.

Podľa generálnej riaditeľky TV Dožď Natalje Sindejevovej v dôsledku rozhodnutia lotyšských úradov príde TV kanál o peniaze z vysielania v káblových sieťach – ide asi o 20 percent jeho príjmov.

Britská stanica BBC informovala, že Sindejevová sa pre ruský spravodajský web Meduza vyjadrila, že na tento krok lotyšských úradov nebola pripravená. „Bola som si istá, že to lotyšské úrady neurobia,“ vysvetlila.

Vo svojom statuse na sociálnej sieti vedenie TV Dožď už pred tým informovalo, že stanica prestane vysielať v káblovej televízii, ale zostane pôsobiť na platforme YouTube. V komentári pre spravodajský web RBK Sindejevová uviedla, že kanál TV Dožď sa pokúsi získať licenciu v inej krajine.

Televízia Dožď skončila svoje aktivity a vysielanie v Rusku krátko po tom, ako Rusko začalo vojenskú operáciu na Ukrajine. Medzičasom bola TV Dožď v Rusku zaradená na zoznam tzv. zahraničných agentov.