Úvod Z DOMOVA Andrej Danko chce predĺžiť predvolebné moratórium

Andrej Danko chce predĺžiť predvolebné moratórium

Foto: archív

Lehota na zákaz uverejňovania predvolebných prieskumov by sa mohla predĺžiť z aktuálnych 14 na 30 dní pred voľbami. Zmenu chce predseda Národnej rady SR Andrej Danko presadiť formou pozmeňujúceho návrhu k aktuálnej novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva v druhom čítaní.  Tú Národnej rade SR predložili poslanci Smeru-SD. Pre TASR to vysvetlil Danko s tým, že zmena by sa mala dotknúť už nadchádzajúcich parlamentných volieb.

„Chceme, aby bolo zverejňované aj to, kto je zadávateľ, tak aby sa dalo aj v účtovníctve dohľadať v budúcnosti, kto platí prieskum. Veľa agentúr si ‘cucá’ prieskumy z prsta. Ak je niečo označované ako verejný prieskum, musí byť garantovaná metodika, zber dát a ľudia musia mať istotu, že ten prieskum sa konal,“ priblížil Danko.

Zdôraznil, že koalícia sa už o tom rozprávala. Podľa svojich slov si je istý, že návrh prejde ešte v tomto roku. Na otázku, ako chce ovplyvniť zverejňovanie prieskumov zahraničnými médiami a na sociálnych sieťach odpovedal, že to návrh nerieši. „Hovoríme o vnútroštátnych pravidlách,“ zdôraznil s tým, že treba krok za krokom eliminovať podvody a manipuláciu verejnosti. Poučiť sa podľa jeho slov treba z predchádzajúcich volieb.

Lehotu 30 dní nepovažuje za príliš dlhú a nevníma to ako cenzúru. „To nie je cenzúra, to je spravodlivosť, objektívne informácie,“ podotkol Danko a poukázal na niektoré novovzniknuté politické strany, ktoré podľa neho platia oligarchovia. Danko tiež povedal, že aktuálne rokujú aj so Štatistickým úradom SR o tom, ako sa dá ustrážiť metodika a analýza prieskumov. „Tu ide aj o transparentnosť volieb,“ tvrdí.