Úvod Z DOMOVA Andrej Kiska sa vzdal mandátu poslanca NR SR

Andrej Kiska sa vzdal mandátu poslanca NR SR

Andrej Kiska. (Foto: archív)

Bývalý prezident SR a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska sa oficiálne vzdal mandátu poslanca. Svoju žiadosť doručil Národnej rade Slovenskej republiky. Neskôr na sociálnej sieti oznámil, že tak urobil zo zdravotných dôvodov. Predsedom strany Za ľudí zostáva.

„Vzhľadom na môj zdravotný stav sa vzdávam mandátu poslanca Národnej rady SR. Roky politického zápasu za lepšie a spravodlivejšie Slovensko sa podpísali aj na mojom zdraví, preto potrebujem nejaký čas na regeneráciu,“ napísal.

Ako dodal, v týchto dňoch potrebuje Slovensko v politike ľudí, ktorí sú zdravotne 100-percentne pripravení. „Aby nám pomohli zvládnuť krízu, ktorú priniesol nový koronavírus,“ uviedol.

Exprezident je rád, že parlamentné voľby priniesli novú vládu a že Slovensko dostane možnosť naplno sa porátať s korupciou a praktikami „našich ľudí“. Všetkým poslancom želá „veľa múdrosti, zdravia a odhodlania meniť Slovensko na slušnejšiu a spravodlivejšiu krajinu“. Do parlamentu by mal namiesto neho nastúpiť náhradník Tomáš Lehotský.

O politickej budúcnosti Andreja Kisku sa špekulovalo už dlhší čas. Krátko po voľbách, v ktorých jeho strana spomedzi parlamentných politických subjektov skončila na poslednom mieste, oznámil, že na rokovaniach o zostavení vlády ho nahradí prvá podpredsedníčka strany Veronika Remišová.

Dôvodom mal byť jeho zdravotný stav – podľa jeho vyjadrení sa mu vrátili problémy so srdcom, bližšie ich však nešpecifikoval. “V kardiocentre som podstúpil kontrolu srdca, ktoré ani po minuloročnej operácii na odstránenie arytmie nefunguje tak, ako by malo,“ napísal začiatkom marca na sociálnej sieti.