Úvod Relax Anketu o najabsurdnejší výrok roka 2016 vyhral Michal Havran

Anketu o najabsurdnejší výrok roka 2016 vyhral Michal Havran

Publicista Michal Havran. (Foto: archív)

V redakcii nášho pravodajského portálu sme vyhodnotili čitateľskú anketu Perla roka 2016. Súťaž sme vyhlásili na základe čitateľského úspechu rubriky Perla týždňa. Zaviedli sme ju v minulom roku, keďže sme chceli poukázať na to, že politická a spoločenská scéna u nás aj v zahraničí je bohatá na “hlboké myšlienky” ich protagonistov, vzbudzujúce nielen ironický úsmev, ale aj údiv a hnev.

Rubriku s podtitulom Pozoruhodné výroky známych ľudí v roku 2016 naplnilo 33 koláží s kontroverznými výrokmi 27 slovenských i zahraničných autorov (niektorí z nich sa v minulom roku postarali o dve či tri “perly”). Úlohou čitateľov bolo hlasovať za výrok, ktorý považujú za najabsurdnejší. Každý z účastníkov ankety mohol pritom hlasovať iba za jeden z uverejnených citátov.

Medzi autormi absurdných výrokov boli napríklad slovenskí expremiéri Mikuláš Dzurinda a Iveta Radičová, europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová, poslanci NR SR Martin Poliačik a Juraj Droba, organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák, aktivisti Juraj Mesík a Juraj Smatana, herec Juraj Kemka, kandidátka na prezidenta USA Hillary Clintonová, nový generálny tajomník OSN António Guterres, poradca amerického exprezidenta Obamu Zbigniew Brzezinski, moslimský starosta Londýna Sadiq Khan či šéf Európskej komisie Jean Claude Juncker.

Do uzávierky sa do hlasovania zapojilo 1 366 ľudí. Víťazom čitateľskej ankety Perla roka 2016 sa s počtom 228 hlasov stal publicista Michal Havran za výrok: ”Atentáty z Nice, Paríža a iných miest sú dôkazom životaschopnosti kozmopolitnej kultúry a európskej identity.” Tieto slová zverejnil na svojom facebookovom profile.

Koláž: napalete.sk
Koláž: napalete.sk

Na druhej priečke sa umiestnil prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska (188 hlasov) s výrokom: “Práve v tomto nepokojnom svete je Turecko skutočne ostrovom stability a prosperity.” Veta odznela na mediálnom brífingu hlavy štátu počas dávnejšej návštevy tureckého prezidenta na Slovensku. „Oprášili“ sme ju v súvislosti s minuloročným pokusom o štátny prevrat a teroristickými útokmi v Turecku.

Farby žien v súťaži úspešne obhájila Magda Vášáryová, ktorá získala od účastníkov ankety 107 hlasov. Oslnila ich výrokom: “Politici by mali ísť proti väčšine národa, ak chcú byť pre históriu štátnikmi.” Bývalá herečka a politička perlila v televíznom rozhovore pre stanicu ČT 24.

Víťazovi Michalovi Havranovi zašleme z redakcie diplom za najabsurdnejší výrok roka 2016. “Pánovi Havranovi blahoželáme. Jeho víťazstvo je o to cennejšie, že konkurencia z domova aj zo sveta bola naozaj silná, zhodnotil úspech známeho publicistu a teológa šéfredaktor portálu napalete.sk Pavel Kapusta.” Rubrika Perla týždňa pokračuje na portáli aj v tomto roku, začiatkom roka 2018 bude vyhlásená a vyhodnotená anketa Perla roka 2017.

Tri najabsurdnejšie výroky minulého roka podľa hlasovania účastníkov ankety Perla roka 2016:

havran_perla1

kiskavášaryová2_perlaVšetky perly roka 2016 nájdete TU