Úvod Zaujímavé Spoločnosť Apple povýšila nevzhľadné prístroje na štýlové doplnky

Spoločnosť Apple povýšila nevzhľadné prístroje na štýlové doplnky

Foto: archív

Americká firma Apple od svojho začiatku určovala trendy vo vývoji počítačového priemyslu. Nevzhľadné prístroje povýšila na štýlové doplnky, bez ktorých sa nezaobíde nijaký vyznávač moderného života. Dnes už bezmála polstoročnú legendu preslávili počítače, inteligentné telefóny aj hudobné prehrávače.

Apple založil v roku 1976 Steve Jobs, považovaný za najväčšieho génia počítačovej éry, s priateľmi Stevom Wozniakom a Ronaldom Waynom so zámerom vytvoriť osobný počítač dostupný pre všetkých.

Prvý produkt pôvodne garážovej firmy z kalifornského Cupertina bol počítač Apple I, ktorý sa začal predávať v apríli 1976 za „diabolskú“ cenu 666,66 dolára. Na rozdiel od konkurentov dodávali zákazníkom počítač nie ako stavebnicu, ale v kompletnej podobe.

Veľký komerčný úspech zaznamenal Apple II, predstavený verejnosti v roku 1977. Na rozdiel od svojho predchodcu to nebol iba aparát počítačových nadšencov, ale vďaka svojmu vzhľadu a schopnostiam našiel uplatnenie aj v malých firmách a domácnostiach. O jeho popularite svedčí aj fakt, že sa v rôznych verziách vyrábal až do začiatku 90. rokov.

V roku 1983 predstavil Apple revolučnú novinku – prvý komerčný počítač Lisa, ktorý využíval grafické komunikačné rozhranie. Užívateľ už nemusel zadávať písané príkazy, ale ovládal programy prostredníctvom stláčania obrázkov na obrazovke.

Na prekvapenie sa novinka najprv neuchytila. Na príčine bola pomerne vysoká cena, dosahujúca takmer 10-tisíc dolárov, ale aj malý počet dostupných programov. Obchodný úspech prišiel o rok neskôr s príchodom legendárnych počítačov Macintosh, ktoré sa namiesto zložitých príkazov ovládali pomocou myši a menu.

Veľký komerčný úspech síce nemal, najmä pre nedostatok softvéru, jeho uvedenie na trh však bola prevratná novinka a počítač sa stal kultovou záležitosťou. Od začiatku 80. rokov musel Apple čeliť tvrdej konkurencii IBM a Microsoftu, ktorí používali odlišný, obchodne úspešnejší štandard IBM PC.

V roku 1985 navyše Gatesova firma prišla so systémom Windows, ktorý prinášal ovládanie pomocou ikoniek aj pre IBM PC. V tom čase prepukol vnútri Apple spor medzi Jobsom a niektorými členmi vedenia spoločnosti. Výsledkom bol jeho odchod z firmy a založenie si vlastnej firmy NeXT.

Na začiatku 90. rokov predstavil Apple populárny laptop PowerBook, ale ďalšie produkty už také úspešné neboli, a to aj napriek tomu, že z technického hľadiska išlo o zaujímavé prístroje.

Digitálny fotoaparát z roku 1994 bol obchodný prepadák a ani osobný digitálny asistent Newton neoslovil veľa záujemcov. V polovici 90. rokov tak stál Apple na pokraji bankrotu. Obrat nastal až s návratom Steva Jobsa do firmy v roku 1997. Nasledujúci rok predstavil Apple verejnosti počítač iMac.

V ČASE, KEĎ OSTATNÍ VÝROBCOVIA ZA VRCHOL KREATIVITY POVAŽOVALI NAHRADENIE SIVÝCH SKRINIEK POČÍTAČOV ČIERNYMI, PÔSOBIL IMAC SO SVOJIMI PESTRO SFARBENÝMI POLOPRIEHĽADNÝMI KRYTMI AKO Z INEJ PLANÉTY.

Firme sa vďaka nemu podarilo po piatich rokoch vymotať sa z červených čísiel a vytvoriť zisk. Podobný úspech oslavovala aj na poli spotrebnej elektroniky – či už išlo o hudobný prehrávač iPod, tablet iPad, vyplňujúci medzeru medzi laptopmi a smartfónmi, alebo inteligentný telefón iPhone, ktorý spôsobil revolúciu na trhu smartfónov.

Pod vedením Jobsa sa Apple v roku 2010 stal najväčšou technologickou spoločnosťou podľa trhovej kapitalizácie. V roku 2015 ako prvý v USA prekročil trhovú hodnotu 700 miliárd USD.

V januári 2016 počet jej výrobkov vo svete dosiahol jednu miliardu. Kľúčovým produktom firmy sa stali iPhony, s ktorými mal Apple v tom odbobí až 94-percentný podiel zo zisku generovaného trhom so smartfónmi, pričom dodnes určuje kľúčové svetové trendy v tejto oblasti.

Foto: archív
Foto: archív