Úvod ZO ZAHRANIČIA Arménsko a Azerbajdžan sa v ruskom Soči dohodli, že v spore o...

Arménsko a Azerbajdžan sa v ruskom Soči dohodli, že v spore o Náhorný Karabach nebudú používať silu

Ilham Alijev, Vladimir Putin a Nikol Pašinjan. (Foto: archív)

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na tom, že nebudú používať silu v dlhoročnom spore o Náhorný Karabach. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré vydali po rozhovoroch sprostredkovaných šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.

Rokovania v ruskom čiernomorskom letovisku Soči nepriniesli nijaký prielom pri riešení konkrétnych sporných otázok, ktoré museli byť z textu spoločného vyhlásenia napokon vynechané. Na jednodňovom samite sa zúčastnili azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a arménsky premiér Nikol Pašinjan.

Putin sa najskôr osobitne stretol s každým z oboch politikov, a následne rozhovory pokračovali v trojstrannom formáte. Po skončení samitu lídri Arménska a Azerbajdžanu vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali, že budú „riešiť všetky nezhody ohľadne územia Náhorného Karabachu na báze vzájomného uznania suverenity a teritoriálnej integrity“.

Arménsko a Azerbajdžan viedli už dve vojny o sporné územie Náhorného Karabachu – jednu v 90. rokoch a druhú v roku 2020. Začiatkom septembra 2022 prepukli medzi oboma bývalými sovietskymi republikami na krátky čas opäť ťažké boje, ktoré si vyžiadali vyše 280 životov. Dohodu o prímerí z roku 2020 sprostredkovala Ruská federácia.