Úvod ZO ZAHRANIČIA Arménsko hlási ďalších 51 mŕtvych v konflikte o Náhorný Karabach

Arménsko hlási ďalších 51 mŕtvych v konflikte o Náhorný Karabach

Foto: archív

Jerevan informoval o úmrtí ďalších 51 bojovníkov z radov arménskych separatistov, ktorí prišli o život počas už týždeň trvajúcich bojov s azerbajdžanskou armádou o sporné územie Náhorného Karabachu. Informovala o tom agentúra AFP.

Len niekoľko hodín pred zverejnením mien ďalších 51 padlých na webstránke arménskej vlády líder karabašských arménskych separatistov Arajik Harutjunjan oznámil, že v Karabachu prebieha „záverečná bitka“ a že on sám sa pridáva k bojovníkom v prvej línii.

Podľa agentúry AFP si boje v oblasti Náhorného Karabachu, ktoré opäť prepukli 27. septembra, vyžiadali celkovo už približne 200 obetí vrátane 30 civilistov. Arménsky premiér Nikol Pašinjan v prejave k národu označil rozsah súčasnej azerbajdžanskej ofenzívy voči Náhornému Karabachu za bezprecedentný.

Podľa jeho slov sa na ofenzíve zúčastňujú stovky tankov, obrnených vozidiel a dronov, desiatky lietadiel a desaťtisíce príslušníkov pechoty. Rokovania o ukončení bojov budú podľa neho možné jedine vtedy, ak Azerbajdžan zastaví svoje nepriateľské operácie, píše agentúra TASS.

Arménsky rezort obrany v sobotu ráno oznámil, že armáda neuznanej Náhornokarabašskej republiky zastavila rozsiahlu ofenzívu azerbajdžanských ozbrojených síl a v jednom zo smerov prešla do protiútoku. Na ďalších úsekoch frontu prebiehajú ťažké boje.

Jerevan zároveň tvrdí, že azerbajdžanské jednotky opätovne zaútočili na arménske ozbrojené sily. Podľa arménskeho ministerstva obrany postupujú najmä zo severu a juhu Karabachu, vláda v Baku však tieto informácie zatiaľ nekomentovala a nebolo ich možné overiť z nezávislých zdrojov.