Úvod ZO ZAHRANIČIA Arménsko si smútočným sprievodom pripomenulo obete v Náhornom Karabachu

Arménsko si smútočným sprievodom pripomenulo obete v Náhornom Karabachu

Foto: archív

Arménsky premiér Nikol Pašinjan viedol niekoľkotisícový smútočný sprievod na pamiatku padlých v bojoch s Azerbajdžanom. V krajine sa zároveň uprostred pretrvávajúceho napätia začal trojdňový smútok.

Pašinjan je pod veľkým tlakom zo strany opozície, aby odstúpil po tom, ako počas šesťtýždňovej vojny s Azerbajdžanom o separatistický región Náhorný Karabach zahynulo takmer 3000 Arménov. Premiér čelí kritike za riešenie tohto konfliktu a podpísanie „ponižujúcej“ mierovej dohody s Azerbajdžanom.

Pašinjan v spoločnosti ďalších vrcholných predstaviteľov kráčal na čele smútočnej procesie k pamätnému komplexu v arménskom hlavnom meste Jerevan, kde sú pochované obete tohto konfliktu. „Celý národ zažíva zlý sen,“ vyhlásil premiér pred začiatkom pochodu.

Opozícia ho označuje za zradcu, pretože súhlasil s podmienkami Azerbajdžanu. On však podľa vlastných slov nehodlá odstúpiť a tvrdí, že mierová dohoda bola pre Arménsko jedinou možnosťou.

Vojna sa skončila v novembri Ruskom sprostredkovanou dohodou, na základe ktorej Arménsko odstúpilo Azerbajdžanu značné územia Náhorného Karabachu, ktoré etnickí Arméni ovládali od 90. rokov 20. storočia. Azerbajdžan mal v konflikte podporu Turecka, svojho blízkeho spojenca.

Arménska opozícia, ktorá zorganizovala samostatný pochod, vyzvala svojich stúpencov, aby od 22. decembra vstúpili do celoštátneho štrajku. Boje v Náhornom Karabachu po niekoľkoročnej odmlke opäť prepukli 27. septembra a pokračovali do 9. novembra.

V tom čase sa uskutočnili kľúčové rokovania vedúce k prímeriu. Bojujúce strany sa vtedy dohodli aj na výmene väzňov a tiel mŕtvych. Jerevan tiež Baku odovzdal pod správu okresy Kalbadžar, Lačin a Agdam.

Po skončení bojov vyslalo Rusko do Náhorného Karabachu takmer 2000 členov mierových jednotiek. Konflikt medzi postsovietskymi rivalmi si vyžiadal viac než 5000 mŕtvych vrátane civilistov.

Azerbajdžan svoje víťazstvo oslávil vojenskou prehliadkou, na ktorej sa zúčastnil aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Pašinjan označil mierovú dohodu za trpký, ale nevyhnutný krok, ktorý Azerbajdžanu zabránil v ovládnutí celého Náhorného Karabachu.