Úvod ZO ZAHRANIČIA Arménsky premiér odmietol podať demisu a predstavil akčný plán

Arménsky premiér odmietol podať demisu a predstavil akčný plán

Nikol Pašinjan. (Foto internet)

Arménsky premiér Nikol Pašinjan predstavil šesťmesačný akčný plán, ktorý je podľa jeho slov navrhnutý na zabezpečenie demokratickej stability krajiny, hoci zloženie vlády je stále v procese.

Pašinjan zároveň odmietol výzvy oponentov a demonštrantov, aby podal demisiu z dôvodu katastrofálneho zlyhania vo vojnovom konflikte medzi Azerbajdžanom a etnicky arménskymi silami. V septembri opäť vzplanuli boje o separatistický región Náhorný Karabach a okolité oblasti.

Na základe Ruskom sprostredkovanej mierovej dohody sú Azerbajdžanu odovzdávané časti územia, ktoré predtým ovládali etnickí Arméni. Azerbajdžanské sily v najnovšom vzplanutí konfliktu dobyli späť časti náhornokarabašského územia, o ktoré Baku prišlo v predošlej vojne v 90. rokoch. Arménsky minister zahraničných vecí odstúpil tento týždeň.

Pašinjan znova zopakoval, že prijíma plnú zodpovednosť za to, čo sa stalo, ale má teraz povinnosť stabilizovať Arménsko a postarať sa o jeho národnú bezpečnosť. „Som úplne rozhodnutý,“ napísal na sociálnej sieti, pričom vymenoval 15 akčných bodov, na ktoré sa chce zamerať.

Premiér dodal, že sa chce pokúsiť o obnovu oficiálneho rokovacieho procesu v súvislosti s Náhorným Karabachom pod záštitou Minskej skupiny a prioritne umožniť návrat ľudí na územie, ktoré stále ovládajú etnickí Arméni.

To podľa neho znamená pomoc obyvateľom pri obnove domovov a poškodenej infraštruktúry, poskytnutie finančnej podpory rodinám vojakov zabitých v konflikte a zabezpečenie náležitej starostlivosti o zranených.

Pašinjan hodlá tiež vyriešiť právny štatút Náhorného Karabachu, uskutočniť reformu armády, upraviť volebný zákon, sústrediť sa na zdolávanie koronavírusovej pandémie a posilňovať ekonomiku.