Úvod Z DOMOVA Arogancia mestských poslancov a primátora Rybníčka: Trenčín ukradol deťom ihrisko a športovisko

Arogancia mestských poslancov a primátora Rybníčka: Trenčín ukradol deťom ihrisko a športovisko

Primátor Trenčína Richard Rybníček. (Foto: archív)

Prvý generálny riaditeľ TV JOJ a neskorší prvý muž Slovenskej televízie Richard Rybníček sa v rokoch 2003 – 2006 zviditeľnil faktickou likvidáciou verejnoprávnej STV, prepustením väčšiny zamestnancov a jej zdecimovaniu na vysielaciu televíziu komerčného charakteru.

Okrem toho sa stal známym kauzou rozpredaja pozemkov vo vlastníctve STV v televíznom areáli v bratislavskej Mlynskej doline. Kritici riaditeľa vtedy hovorili o ekonomickom a morálnom poškodzovaní inštitúcie, ktorú riadil, a obohacovaní sa jej manažmentu. V podobnom duchu pôsobí Richard Rybníček aj na čele mesta Trenčín – na stoličke primátora sedí od roku 2010.

Jedným z posledných príkladov pochybného nakladania s verejným majetkom v Trenčíne je prípad spojený s lukratívnym pozemkom vo štvrti Nad Tehelňou. Všetko sa začalo v auguste 2002, keď mestské zastupiteľstvo odobrilo odpredaj pozemku podnikateľovi Jaroslavovi Svetlíkovi za 300 slovenských korún za štvorcový meter pod podmienkou vybudovania športového areálu a detského ihriska.

O päť rokov neskôr mesto Trenčín ešte pod vedením primátora Branislava Cellera upozornilo nového majiteľa pozemku, aby uskutočnil zámer, ku ktorému sa zaviazal, keď ho kúpil.

Jaroslav Svetlík reagoval tvrdením, že v kúpnej zmluve sa síce zaviazal stavbu realizovať najneskôr rok od vydania stavebného povolenia, nikde v zmluve však nie je uvedené, dokedy má žiadosť na stavebné povolenie podať. Po roku 2007 už mesto nepreukázalo nijakú snahu o komunikáciu s majiteľom pozemku určeného pre výstavbu športoviska a detského ihriska.

Píše sa rok rok 2019 a za 17 rokov podnikateľ stále nevybudoval to, čo sľúbil. Na odpredanej parcele sa však rozhodol stavať rodinné domy. Väčšina mestského zastupiteľstva podporujúceho Richarda Rybníčka totiž minulý rok v septembri napriek početným výhradám viacerých poslancov schválilo zmenu územného plánu, v ktorej na podnikateľovu žiadosť zmenilo účel užívania pozemku.

Parcelu preklasifikovalo na územie určené pre komerčnú bytovú výstavbu – rodinné domy. Cena pozemku tak prudko vzrástla: Svetlík ho v roku 2002 kúpil v prepočte za 10 eur za štvorcový meter a dnes má hodnotu 200 eur za štvorcový meter. Pri výmere 2486 m2 je rozdiel kúpnej a aktuálnej ceny bezmála 473 000 eur.

Zasadnutie trenčianskeho mestského zastupiteľstva. (Foto: archív)

Predseda Výboru mestskej časti Stred a poslanec Šimon Žďárský sa na jednom z tohtotočných zasadnutí mestského zastupiteľstva verejne opýtal, na koho úkor podnikateľ Svetlík tieto peniaze zarobil. Pripomenul tiež, že na spomenutom sídlisku reálne hrozí, že ďalšia generácia detí vyrastie bez miesta na hry a športovanie.

Tamojší obyvatelia preto iniciovali petíciu, ktorú adresovali mestskému zastupiteľstvu a v ktorej žiadali dodržanie pôvodného účelu odpredaného pozemku. Mesto však petícii občanov „Zachráňme výstavbu ihriska Nad Tehelňou Trenčín“ nevyhovelo: väčšina poslancov návrh odmietla.

Podľa dostupných informácií sa podobný scenár za posledné roky v Trenčíne zopakoval niekoľkokrát, naposledy v prípade ihriska v Biskupiciach s rozlohou 10 000 štvorcových metrov.