Úvod Politika Asad: Západ chce prímerím v Aleppe chrániť teroristov

Asad: Západ chce prímerím v Aleppe chrániť teroristov

Foto: archív

Sýrsky prezident Bašár Asad obvinil Západ, že sa prímerie v severosýrskom Aleppe usiluje dosiahnuť preto, aby uchránil teroristov. Jeho vyjadrenie prišlo v čase, keď vládne jednotky dobyli takmer celé Aleppo vrátane častí na východe mesta, ktoré donedávna kontrolovali protivládni povstalci.

Sýrsky prezident vyhlásil, že cieľom prímeria je zastaviť postup vládnych síl, podporiť teroristov a uchrániť ich. Povstalci sa momentálne ocitli na malej ploche, kde sú vystavení ostreľovaniu a náletom vládnych síl. Ozbrojené zrážky v Aleppe sa obnovili napriek prímeriu, ktorého súčasťou bola aj dohoda o odsune civilistov a povstalcov z mesta.

Asad sa v televíznom rozhovore vyjadril aj k prekvapujúcemu obsadeniu antického púštneho mesta Palmýra jednotkami Islamského štátu. Podľa jeho názoru táto operácia džihádistov mala za cieľ odpútať pozornosť od ofenzívy sýrskych vládnych síl v Aleppe, zastaviť ju a dosiahnuť, aby sa vládne jednotky presunuli do Palmýry. „Nič také nebude,“ vyhlásil.

Foto: archív
Foto: archív

Džihádisti, ktorí Palmýru obsadili, sa tam mohli dostať nielen z irackého Mósulu, ale aj zo sýrskych miest Rakka a Dajr az-Zaur. Podľa neho sa na útoku na Palmýru zúčastnilo aj mnoho islamistov s kvalitatívne úplne novými zbraňami, čo podľa neho môže svedčiť o tých, ktorí ich podporujú.

Asad hovoril aj na nečinnosti amerických ozbrojených síl, ktoré podľa neho mohli „zastaviť teroristov postupujúcich na Palmýru“. Väčšina útočiacich džihádistov „prišla z Rakky a Dajr az-Zauru, a to buď s priamou podporou Američanov, alebo – v lepšom prípade – s ich vedomím“. „Američania tak privreli oči a pomocou podporovania a sponzorovania Islamského štátu umožnili Turecku, Kataru a Saudskej Arábii, aby skončili túto misiu.“