Úvod Politika Asadova poradkyňa: Západ fakticky vedie vojnu proti Sýrii

Asadova poradkyňa: Západ fakticky vedie vojnu proti Sýrii

Foto: archív

Poradkyňa sýrskeho prezidenta Bašára Asada Busajna Šaabanová považuje dobytie Aleppa za dôležitý medzník v získaní opätovnej kontroly nad celou krajinou. Zároveň však varuje, že ešte nie je vyhraté. Z mesta ležiaceho v troskách totiž utekajú islamisti, ktorí sa neštítia prezliekať sa hoci aj za ženy.

Celú situáciu vraj navyše dlhodobo zhoršuje Turecko: „Bitka o Aleppo bola mimoriadne neľútostná. Mesto totiž leží blízko Turecka, ktoré doň neprestajne vysielalo teroristov, dodávalo zbrane, muníciu, peniaze… Z celej vojny si odnášam poznatok, že neexistuje terorizmus bez štátu alebo nejakej sily, ktorá by ho podporovala.

Preto sú všetky medzinárodné proklamácie o boji proti terorizmu pokrytecké. Ak by totiž naozaj existovala medzinárodná vôľa bojovať proti nemu, takýto boj by mohol byť víťazný. Skutočnú vôľu v tomto smere prejavuje len Rusko, Irán, Čína a Sýria, ale západná koalícia, ktorá formálne vznikla práve na boj proti terorizmu, s ním vôbec nebojuje.

Len pred niekoľkými dňami Američania letecky podporili teroristov z Rakky, aby mohli opätovne okupovať Palmýru. Terorizmus jednoducho koná podľa príkazov niektorých štátov a rôznych medzinárodných síl. A to je skutočné jadro celej vojny.“ Asadova poradkyňa vidí celú situáciu ako vojnu, ktorú Západ fakticky vedie proti Sýrii. Takzvanú umiernenú opozíciu považuje za piatu kolónu platenú zo zahraničných zdrojov.

Foto: archív
Foto: archív

„Aj dnes môžete ešte počuť hŕbu klamstiev o tom, čo sme údajne spáchali na začiatku protestného hnutia v Sýrii. Slávnym sa stal trebárs istý Talus, ktorý skladal revolučné protirežimové piesne a vojaci ho vraj preto v Hamá zabili a ešte mu navyše symbolicky vyrvali z hrdla hlasivky. Pred týždňom sa však ukázalo, že spokojne žije v Európe,“ dopĺňa na dokreslenie situácie.

Európa podľa Šaabanovej kráča len v tieni Spojených štátov a v podstate nevykonala nič, čo by bolo proti vôli USA s ich politikou zasahovania do záležitostí iného suverénneho štátu. Veľké nádeje vkladá do Ruska a Číny, ktoré sa správajú inak.

„Už jednoducho neveríme, že by Západ reprezentoval všetky tie najvyššie hodnoty, ako sám tvrdí. My sme v tejto vojne síce stratili veľa, ale Západ tratil svoj imidž a dôveryhodnosť. Európa si myslí, že je stále skvelá a veľká, my však tomu už dávno neveríme.

Keď počúvame, čo hovorí trebárs francúzsky prezident Francois Hollande alebo britský minister zahraničia Boris Johnson, smejeme sa. Pripadajú nám ako blázni. Podľa nášho názoru konajú proti záujmom vlastných národov a nechápu náš región. Už dlho je nám jedno, čo v Európe rozprávajú.“

Foto: archív
Foto: archív