Úvod Spoločnosť Assange: Generácia, ktorá teraz prichádza na svet, je posledná slobodná

Assange: Generácia, ktorá teraz prichádza na svet, je posledná slobodná

Julian Assange. (Foto: archív)

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange poskytol rozhovor televízii RT o tom, ako súčasný technologický pokrok mení ľudstvo. Povedal, že globálny dohľad a kontrola internetu bude čoskoro úplnou samozrejmosťou. Assange, ktorý sa v súčasnosti nachádza na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne a môže komunikovať len prostredníctvom svojho právneho tímu, nestihol dokončiť celý rozhovor, keďže ho počas neho odpojili od internetu.

Julian Assange povedal, že čoskoro nebude možné, aby ktorákoľvek ľudská bytosť na svete nebola zaradená do globálnych databáz zhromaždených vládami a štátnymi subjektmi. Generácia, ktorá teraz prichádza na svet, je podľa neho posledná ako-tak slobodná.

“Narodíte sa a buď okamžite, alebo do jedného roka ste v online databázach. Vaša totožnosť je buď dôsledkom hlúposti vašich rodičov, ktorí zaplnia Facebook vašimi osobnými údajmi a fotkami, alebo dôsledkom štátnych a súkromných úradov (pasy, poistenie…) k dispozícii všetkým veľkým svetovým mocnostiam.”

“Každé malé dieťa v istom zmysle má určitý vzťah so všetkými hlavnými svetovými mocnosťami… To nás stavia do veľmi odlišnej situácie, aká tu bola v minulosti. Dnes je veľmi málo technicky zdatných ľudí, ktorí si to uvedomujú… ľudí schopných žiť slobodne, rozhodnúť sa žiť bez týchto sietí, schopných a ochotných vybrať si vlastnú cestou,” uviedol a dodal. “Je to trochu spomienka na vôňu totality – istým spôsobom.”

Foto: archív

Schopnosť a kapacity zhromažďovať a spracúvať informácie o ľuďoch podľa jeho slov rastie exponenciálne a bude rásť ešte rýchlejšie, povedal. “S pokrokom v aplikáciách s umelou inteligenciou (AI) sa ešte zvýši objem údajov a bude nasledovať ďalší logický krok: pozrite sa na to, čo Google, Baidu, Tencent, Amazon a Facebook robia. Sú to v podstate otvorené zberne poznatkov o ľudstve, čo im sami umožňujeme, keď medzi sebou komunikujeme… Tento klasický model, ktorý ľudia v akademickej oblasti nazývajú “dohľad nad kapitalizmom”… sa teraz mení.”

“Ide o naozaj veľmi dôležitú a vážnu hospodársku zmenu. Cieľom je vziať model dohľadu nad kapitalizmom a namiesto toho ho pretvoriť na model, ktorý zatiaľ nemá meno – “model AI”. Ktorý využije túto obrovskú nádrž s informáciami na výučbu umelých inteligencií rôznych druhov. To by nahradilo nielen sprostredkovateľské sektory a služby, ale postupne sa takto prevezme aj riadenie odvetvia dopravy a vytvoria sa úplne nové sektory hospodárstva.”

Assange tiež predpovedal, že rozsah nepriateľských aktivít prostredníctvom kybernetického priestoru “dosiahne bod výbuchu”, akonáhle bude umelá inteligencia vycvičená, aby dosiahla dostatočnú úroveň automatizácie hackerských útokov. “Vo svete online neexistuje nijaká hranica. Trvá asi 220 milisekúnd, kým sa niečo dostane New Yorku do Nairobi. Prečo by mal byť v takomto scenári niekedy mier,” opýtal sa Assange.

“Tieto entity online vytvoria vlastné hranice pomocou kryptografie. Nemyslím si, že je, alebo bude možné tu uplatniť nejaké hranice, ktoré budú dostatočne predvídateľné a dostatočne stabilné na odstránenie možných konfliktov. Preto vznikne veľký konflikt,” dodal Assange.

Reprodukcia: archív