Úvod ZO ZAHRANIČIA Assangemu povolili oženiť sa vo väzení

Assangemu povolili oženiť sa vo väzení

Julian Assange a jeho snúbenica Stella Morisová. (Foro: archív)

Britské úrady povolili zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi a jeho snúbenici Stelle Morisovej zosobášiť sa v londýnskej väznici Belmarsh. Práve tam v súčasnosti tento 50-ročný austrálsky whistleblower čaká na rozhodnutie vo veci jeho vydania do USA, kde mu hrozí doživotné väzenie.

Platforma WikiLeaks oznámila, že dvojica podnikla právne kroky po tom, ako ich „v podstate pripravili o možnosť uzavrieť manželstvo“. „Dobrá správa: Britská vláda ustúpila 24 hodín pred vypršaním ultimáta,“ napísala Morisová na sociálnej sieti.

„Julian a ja máme povolenie zosobášiť sa vo väznici Belmarsh. Uľavilo sa mi, ale stále ma hnevá, že na zastavenie nezákonného zasahovania do nášho základného práva na manželstvo boli nevyhnutné právne kroky,“ dodala.

Podľa hovorcu väznice Belmarsh bola Assangeova žiadosť „riadne prijatá, posúdená a spracovaná riaditeľom väznice tak, ako v prípade každého iného väzňa“. Novinár Assange, ktorý sa narodil v Austrálii, sa už vyše dva roky nachádza v londýnskej väznici Belmarsh so sprísneným režimom.

Jeho vzťah s Morisovou sa začal v období, keď prebýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne a žiadal tam o politický azyl. Pár má spolu dvoch maloletých synov. Plán zosobášiť sa s Assangeom vo väznici odhalila Morisová ešte v júni tohto roku v exkluzívnom rozhovore pre nemeckú tlačovú agentúru DPA.

V Spojených štátoch čelí tento známy whistleblower 18 obvineniam zo špionáže a sprisahania s cieľom preniknúť do počítačových systémov americkej vlády. V prípade usvedčenia mu hrozí až 175 rokov väzenia.

Assangea zatkli v Británii v roku 2019 po tom, ako ho uznali za vinného z nedodržania podmienok prepustenia na kauciu po jeho násilnom vyvlečení z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne. Tam sa zdržiaval sedem rokov s cieľom vyhnúť sa vydaniu do Švédska a USA.