Úvod ZO ZAHRANIČIA Assangeovi ponúkli návrat k normálnemu životu

Assangeovi ponúkli návrat k normálnemu životu

Foto: archív

Advokátka zakladateľa stránky WikiLeaks na londýnskym súde uviedla, že Julian Assange dostal od USA ponuku, ktorá by bola prospešná pre obe strany – ak Assange odhalí zdroj uniknutých údajov Demokratického národného výboru spred amerických volieb v roku 2016, vyhne sa extradícii.

Austrálčana zadržiavajú v britskej väznici, kým bojuje proti svojmu vydaniu do USA pre obvinenia zo špionáže. Advokátka Jennifer Robinsonová zastupuje WikiLeaks už desať rokov. Na súde v Londýne odovzdala písomnú správu, v ktorej sa píše, že Assange dostal spomínanú ponuku 15. augusta 2017.

Podľa Robinsonovej prišli bývalý republikánsky kongresman Dan Rohrabacher a Trumpov kolega Charles Johnson na stretnutie s Assangeovým tímom „v Trumpovom mene“, keď Assange žil v exile na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne.

Rohrabacher mu predstavil návrh, ktorý by Assangeovi umožnil opustiť ambasádu a „pokračovať vo svojom živote“ bez obáv z toho, že ho vydajú do USA. Assange však zdroj úniku neuviedol. Extradičné súdne konanie na trestnom súde Old Bailey v Londýne sa začalo 7. septembra a verdikt by mal byť vynesený začiatkom októbra.