Úvod ZO ZAHRANIČIA AstraZeneca pozastavila testovanie koronavírusovej vakcíny pre vedľajšie účinky

AstraZeneca pozastavila testovanie koronavírusovej vakcíny pre vedľajšie účinky

Foto: archív

Farmaceutická firma AstraZeneca prerušila testy vakcíny proti koronavírusu po tom, čo sa u jedného z účastníkov prejavili vedľajšie účinky. AstraZeneca na vývoji vakcíny spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Koncom augusta začala s finálnou treťou fázou klinických testov.

Tie sa konajú v Spojenom kráľovstve, Brazílii, USA a Juhoafrickej republike. Hovorkyňa spoločnosti Michele Meixellová uviedla, že AstraZeneca testovanie v dôsledku incidentu, ku ktorému prišlo u pacienta v Británii, dobrovoľne prerušila.

„Pri veľkých testoch sa choroby môžu vyskytnúť náhodne, ale musia byť nezávisle a podrobne preverené. Urýchlene pracujeme na preskúmaní tohto incidentu, aby sme minimalizovali potenciálne dôsledky na časový plán testov,“ vyhlásila Meixellová.

Medicínsky portál Stat News dodáva, že presné okolnosti incidentu neboli bezprostredne známe. Stanovisko hovorí iba o „potenciálne nevysvetlenej chorobe“. Podľa zdroja, ktorý si želá zachovať anonymitu, ide o transverznú myelitídu, čo je zápalový syndróm, ktorý postihuje miechu a jeho pôvodcom sú často vírusové nákazy.

Vakcína AZD1222 od AstraZeneca je založená na adenovíruse, ktorý bol geneticky pozmenený, aby niesol gény koronavírusu a doručil ich do ľudských buniek. Predstavitelia farmaceutických firiem považujú adenovírus za neškodný. Koronavírusové zložky tejto vakcíny by mali vyvolať ochrannú imunitnú odpoveď.

Tá sa zopakuje, keď sa skutočný koronavírus pokúsi nakaziť očkovaného jedinca. Adenovírusy však niekedy môžu spustiť imunitnú odpoveď na ne samotné, čo by mohlo poškodiť pacienta bez vytvorenia zamýšľaného druhu ochrany.