Úvod Z DOMOVA Austrálčania chcú ťažiť slovenské zlato za milióny eur, štát z toho nič...

Austrálčania chcú ťažiť slovenské zlato za milióny eur, štát z toho nič nemá

Foto: archív

Austrálska ťažobná spoločnosť MetalsTech uzavrela predbežnú zmluvu na kúpu projektu ťažby zlata na strednom Slovensku. Ide o lokalitu, ktorá má na naše pomery rekordné zásoby. Štátna pokladnica pritom za vydolované zlato dostáva iba smiešne sumy. MetalsTech v prípade úspešného dokončenia nákupu získajú od spoločnosti Arc Minerals (ktorá od projektu odstúpila) akcie jej slovenskej firmy Ortaca za zhruba 460-tisíc eur.

Nový záujemca MetalsTech má teraz jeden a pol mesiaca na dokončenie technickej, právnej i finančnej kontroly projektu. Firma tiež upozornila, že predošlému záujemcovi zabránil v pokračovaní podnikania zákaz používania kyanidu na území SR spred piatich rokov.

Ťažba cenného kovu by sa mala podľa plánu uskutočňovať v banskej lokalite Šturec pri Kremnici. Ťažba zlata na tomto mieste sa začala už v 8. storočí. Historická produkcia predstavovala 1,5 milióna uncí zlata a 6,7 milióna uncí striebra (zhruba 208,3 tony).

Už v lete strana SaS upozornila na to, že Slovensko inkasuje na poplatkoch za ťažbu zlata “smiešne sumy”. Hoci je trhová cena jedného kilogramu vyše 40-tisíc eur, spoločnosti sú povinné platiť poplatok iba 16 eur.

„Zlato, čo sa na Slovensku vyťaží, má hodnotu 20 miliónov eur. SR za to zinkasuje 8-tisíc. To znamená, za každý jeden kilogram zlata dostane SR 16 eur. Toto je podľa nás naozaj donebavolajúce,“ uviedol Karol Galek z SaS. Pri ročnom objeme vyťaženého zlata, ktorý predstavuje približne pol tony, tak Slovensko môže prísť na poplatkoch o státisíce a na samotnej surovine o milióny eur.