Úvod Spoločnosť Austrália: migranti budú mať zákaz usadiť sa v Sydney a Melbourne

Austrália: migranti budú mať zákaz usadiť sa v Sydney a Melbourne

Foto: archív

Austrália pripravuje opatrenie, na základe ktorého by úrady nových migrantov prichádzajúcich do krajiny prinútili usadiť sa v menších mestách namiesto veľkomiest Sydney či Melbourne. Podľa ministra pre mestá, mestskú infraštruktúru a obyvateľstvo Alana Tudgea vláda plánuje obmedziť množstvo migrantov sťahujúcich sa do Sydney a Melbourne, aby predišla zahlteniu týchto dvoch najväčších a najvyhľadávanejších miest.

Podmieniť získanie víz tým, že niektorí migranti budú musieť určitý čas ostať v menej obľúbených alebo menších mestách či vo vidieckych oblastiach, môže zvýšiť pravdepodobnosť, že tam ostanú natrvalo. Podľa návrhu by mohlo ísť o lehotu piatich rokov. „Ide o vážnu výzvu pre rodiny a vážnu ekonomickú výzvu pre krajinu,“ povedal Tudge na stretnutí v think-tanku Menzies Research Centre v Melbourne.

Malo by ísť o vyváženie rovnováhy rastu obyvateľstva prostredníctvom geografických podmienok stanovených vo vízach a ďalších stimulov. Počet obyvateľov Austrálie stúpne ročne o 400-tisíc, ide zhruba o rovnaké množstvo ľudí, aké žije v hlavnom meste Canberra, píše agentúra DPA.

Foto: archív

Podľa vládnych štatistík sa na celkovom náraste obyvateľstva podieľa približne troma štvrtinami migrácia zo zámoria. Počet migrantov pritom medziročne rastie o 25 percent. Migranti sa prevažne usádzajú v najväčších mestách – Melbourne, Sydney či Brisbane. V dvoch najväčších mestách končia aj migranti prichádzajúci do Austrálie z humanitárnych dôvodov, ako aj utečenci. Ročne ide o zhruba 18-tisíc ľudí.

Prudký nárast obyvateľstva v Sydney a Melbourne z nich spravil dve najbohatšie mestá v krajine. Vytvára však tlak na celkovú infraštruktúru a usporiadanie týchto miest. „Pracujeme na opatreniach, aby do malých štátov a regiónov prichádzalo viac nových obyvateľov a bolo od nich vyžadované, aby tam museli ostať aspoň niekoľko rokov,“ povedal Tudge.