Úvod Spoločnosť Austrálsky štát Viktória začal povoľovať eutanáziu

Austrálsky štát Viktória začal povoľovať eutanáziu

Foto: archív

V druhom najľudnatejšomm austrálskom štáte Viktória vstúpil v  do platnosti zákon, ktorý legalizuje eutanáziu pri nevyliečiteľne chorých. Miestny parlament zákon o dobrovoľnom, medicínsky asistovanom odchode zo života schválil v roku 2017.

Ministerka zdravotníctva štátu Viktória Jenny Mikakosová očakáva, že počas prvého roka platnosti zákona bude o eutanázii žiadať len veľmi málo pacientov, zhruba jeden mesačne. Postupne ich počet podľa nej porastie.

„Predpokladáme, že až bude tento zákon v platnosti nejakú dobu, bude o možnosť dobrovoľného odchodu zo života žiadať 100 až 150 pacientov ročne,“ vyhlásila Mikakosová.

O eutanáziu môžu žiadať nevyliečiteľne chorí pacienti starší ako 18 rokov, ktorým podľa lekárov zostáva menej ako pol roka života. Všetky žiadosti bude posudzovať špeciálna komisia. Niekoľko lekárov bude musieť potvrdiť, že dotyčný je schopný súdneho uvažovania.

Zákon tiež znemožňuje nevyliečiteľne chorým ľuďom zo zahraničia či z iných austrálskych štátov, aby možnosti legálnej eutanázie v štáte Viktória využili. Ktorýkoľvek lekár tiež môže odmietnuť sa na procese eutanázie podieľať. Nevyliečiteľne chorí si budú smrtiacu látku aplikovať sami. Ak toho nebudú schopní, pomôže im lekár, napísala agentúra AFP. Eutanázia je vo väčšine krajín sveta nelegálna, umožňuje ju napríklad Belgicko, Luxembursko či Holandsko.