Úvod Politika Až 88 percent Holanďanov chce referendum o vystúpení z Európskej únie

Až 88 percent Holanďanov chce referendum o vystúpení z Európskej únie

Reprodukcia: archív

Blížiace sa referendum vo Veľkej Británii o vystúpení z Európskej únie vyvoláva čoraz búrlivejšie diskusie. Holandský denník De Telegraaf sa rozhodol zistiť, aké sú názory obyvateľov krajiny tulipánov na zotrvanie v únii.

Výsledky prieskumu sú viac ako prekvapujúce: až 88 percent opýtaných by uvítalo podobné referendum ako vo Veľkej Británii. Podľa britského Expressu naženie tento prieskum Bruselu strach a „môže sa dokonca zdať, že celý blok je na pokraji zrútenia“.

Socialista Harry Van Bommel je presvedčený, že ak si Británia zvolí odchod z Európskej únie, posilní to protieurópske hlasy v mnohých iných členských štátoch. Čoraz častejšie debaty o zotrvaní v únii podľa neho vyvolávajú viaceré problémy:

„Nemôžeme pokračovať rovnakým spôsobom – financovať Grécko a usilovať sa o udržanie krajiny vnútri eurozóny. Tá sa aj tak nakoniec rozpadne. Európski komisári zarábajú 25-tisíc eur mesačne, na druhej strane sa výška dôchodkov bežných Európanov neprestajne znižuje a vek odchodu do dôchodku sa, naopak, stále zvyšuje.

Pre podobné kontrasty je Európska únia v očiach ľudí čoraz neobľúbenejšia. Mnohí Európania jej nielenže nedôverujú, niektorí ju dokonca nenávidia. Ide doslova o existenčnú krízu.“

Harry Van Bommel. (Foto: archív)
Harry Van Bommel. (Foto: archív)

1 komentár

Comments are closed.