Úvod ZO ZAHRANIČIA Až dve tretiny Nemcov sú nespokojné s vládou kancelára Scholza

Až dve tretiny Nemcov sú nespokojné s vládou kancelára Scholza

Angela Merkelová a Olaf Scholz. (Foto: archív)

Približne dve tretiny Nemcov sú nespokojné s prácou kancelára Olafa Scholza a jeho vládnej koalície, ktorá od nástupu k moci v decembri 2021 čelí jednej kríze za druhou. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu Insa pre týždenník Bild am Sonntag.

Len 25 percent opýtaných si myslí, že sociálny demokrat Scholz vykonáva svoju prácu kancelára dobre. V prieskume z marca malo takýto pocit ešte 46 percent respondentov. Rekordných 62 percent účastníkov prieskumu je presvedčených, že Scholz, ktorý bol v minulosti vicekancelárom v ére Angely Merkelovej, si robí svoju prácu zle. V marci to tvrdilo 39 percent ľudí.

Približne 65 percent Nemcov je nespokojných s prácou koaličnej vlády Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), Zelených a Slobodnej demokratickej strany (FDP), pričom v marci sa tak vyslovilo 43 percent opýtaných.

Podpora pre Scholzovu SPD sa pohybuje aktuálne na 19 percentách, čo je výrazne menej oproti opozičným konzervatívcom a tiež koaličným Zeleným. Vo vlaňajších parlamentných voľbách získala SPD podporu 25,7 percenta hlasov.

Od prevzatia funkcie čelí Scholz viacerým závažným problémom vrátane vojny na Ukrajine, energetickej kríze, narastajúcej inflácii a tiež suchu. Všetky tieto faktory tlačia najväčšiu európsku ekonomiku do recesie. Kritici Scholza obviňujú, že nepreukazuje dostatočne silnú líderskú pozíciu.

Nedávno ho už po druhý raz vypočúval vyšetrovací výbor parlamentu v spolkovej krajine Hamburg vo veci možného ovplyvňovania daňových záležitostí v období, keď bol starostom tohto mesta. Scholz obvinenia odmietol, opoziční poslanci ho však vinia zo zahmlievania pravdy.