Úvod Ekonomika Až dve tretiny Slovákov si privyrábajú na brigádach

Až dve tretiny Slovákov si privyrábajú na brigádach

Foto: archív

Až dve tretiny dospelých Slovákov si aspoň niekedy privyrábajú na brigádach alebo majú vedľajší pracovný pomer. Najčastejšie si na brigádach privyrábajú ľudia vo veku 18 až 35 rokov. Absolútna väčšina opýtaných však volí skôr príležitostný „privýrobok“ formou nárazových brigád.

Pravidelne si privyrábajú o niečo viac muži ako nežnejšie pohlavie, ale pri príležitostných brigádach sa pomer prakticky vyrovnáva. Brigády pravidelne využíva viac ako pätina obyvateľov Žilinského kraja, najmenej ľudí – iba desatina – si pravidelne privyrobí v Trnavskom kraji, kde si však zároveň najviac, až 58 percent, ľudí privyrába príležitostne.

Brigády a ďalšie príležitostné práce sú dôležitým zdrojom financií pre značnú časť Slovákov v produktívnom veku. Spolovice ide o nárazové brigády, veľmi časté sú však aj vedľajšie pracovné pomery formou dohody o vykonaní práce.

„Veľa našich klientov si napríklad privyrába roznášaním novín či letákov alebo rôznymi sezónnymi prácami, aby dokázali skôr splatiť svoje dlhy,“ hovorí Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK, zaoberajúcej sa správou pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, ktorá si prieskum dala urobiť.

Hlavným dôvodom brigád a ďalších foriem vedľajšieho zárobku je získať financie na pokrytie základných životných potrieb. Takýto dôvod prezradilo 30 percent respondentov s vedľajším príjmom. Z ďalších dôvodov nasledujú financie určené na koníčky a rôzne voľnočasové aktivity (19 percent) a brigády s cieľom splácať dlhy (17 percent).

Typický mesačný privýrobok sa najčastejšie pohybuje do 40 eur, viac než tretina brigádnikov si privyrába 41 až 120 eur. Rozhodujúcimi faktormi pri voľbe brigády sú najmä výška mzdy (tretina brigádnikov) a náplň práce (27 percent).

Foto: archív
Foto: archív