Úvod Politika Babiš má druhý bianko šek od Zemana

Babiš má druhý bianko šek od Zemana

Foto: archív

Presne po pol roku zložil líder hnutia ANO, víťaz októbrových volieb, znova premiérsky sľub. Andrej Babiš, ktorý v januári s prvým pokusom o získanie dôvery v parlamente neuspel a 175 dní sa za jeho funkciou ponižujúco vliekol ako chvost dodatok „v demisii“, dostal od hlavy štátu druhú šancu. Miloš Zeman ho opäť vymenoval bez predložených záruk, že nový predseda má pre svoju budúcu vládu istú podporu potrebnej väčšiny poslancov.

Pravda, na druhý pokus, na rozdiel od prvého, má Babiš oveľa reálnejšiu šancu, že vláda, ktorú zostaví, dôveru Poslaneckej snemovne získa. Hoci jeho rodiaci sa kabinet má byť znova menšinový, tentoraz nie jednofarebný, ale koaličný. Šéf ANO sa na spoločnom vládnutí dohodol s vedením sociálnych demokratov. Členská základňa ČSSD síce ešte musí o osude koaličného zväzku rozhodnúť vo vnútrostraníckom referende, Zeman však na jeho výsledok avizovaný na 15. júna nemienil čakať, čím si vyslúžil kritiku z opozičných radov.

„Druhé vymenovanie Andreja Babiša za premiéra je predovšetkým výsmechom členom ČSSD, ktorí ešte v referende rozhodujú o tom, či ich strana má vstúpiť do vlády s ANO. Je evidentné, že na ich názore Milošovi Zemanovi a Andrejovi Babišovi nezáleží,“ ragoval na sociálnej sieti predseda ODS Petr Fiala.

Buď sa podľa neho sociálni demokrati rozhodnú pre vládu s ANO s podporou komunistov, alebo vznikne koalícia ANO so stranou Tomia Okamuru a komunistami. Denník MF DNES odvolávajúci sa na zdroje vo vedení ČSSD však napísal, že podľa priebežných výsledkov sa za vstup do vlády zrejme vysloví vyše trojštvrtinová väčšina členskej základne.

Prezidenta neodradilo ani to, že v predvečer vymenovania premiéra sa v Prahe a desiatkach ďalších miest zhromaždili tisíce demonštrantov, aby protestovali proti chystanej vláde trestne stíhaného premiéra v spojenectve s komunistami. Petíciu Za slušného premiéra a slušnú vládu už podpísalo vyše štvrť milióna Čechov.

Členská základňa ČSSD má ešte o osude koaličného zväzku rozhodnúť vo vnútrostraníckom referende. (Foto: archív)

ANO a ČSSD majú v 200-člennej snemovni len 93 poslancov, s podporou komunistov však môžu mať väčšinu 108 hlasov. Za to, že Babišovu vládu budú tolerovať, komunisti žiadajú okrem iného zdanenie cirkevných reštitúcií, trvalý rast minimálnej mzdy, valorizáciu dôchodkov, nezvyšovanie spoluúčasti na zdravotníckej starostlivosti či zákaz privatizácie zdravotníckych zariadení.

V tom, že po 29 rokoch v Česku vznikne vláda závislá od komunistov, Babiš problém nevidí. „Od revolúcie bol s podporou komunistov zvolený pán Havel i Klaus,“ argumentoval na tlačovej konferencii po svojom vymenovaní. „My s nimi máme podpísať dohodu, ktorá je skutočne voľná z oboch strán. Sme radi, že sú ochotní podporiť vznik vlády, pretože naša krajina potrebuje stabilnú vládu,“ dodal.

Zeman pripustil, že po tom, ako mu Babiš predstaví zloženie vlády, by nový kabinet mohol vymenovať do konca júna. Nevylúčil ani, že vládu znova príde podporiť do Poslaneckej snemovne. Programové vyhlásenie vlády je mu vraj sympatické. „Rád mu vyjadrím podporu,“ poznamenal. Staronový premiér sľúbil, že so zostavením vlády sa bude ponáhľať a s jej zložením zoznámi prezidenta koncom budúceho týždňa, ihneď po zverejnení výsledkov referenda ČSSD. Premiér predpokladá, že hlasovať o dôvere vláde by dolná komora parlamentu mohla 11. júla.

Sociálni demokrati by mali v novej vláde obsadiť post ministra zahraničných vecí, vnútra, práce a sociálnych vecí, poľnohospodárstva a kultúry. Zeman už upozornil, že má veľké výhrady k tomu, aby sa šéfom diplomacie stal vedením ČSSD navrhnutý europoslanec, ktorého prezident za jeho zhovievavý postoj k migrantom označuje za „slniečkara“.

Analytici očakávajú, že Hrad sa ešte bude pokúšať o stiahnutie Pocheho nominácie. „Prezident má relatívne obmedzené možnosti, ako ovplyvnť zloženie vlády,“ poznamenal pre Českú televíziu politológ Lubomír Kopeček. „Môže tlačiť na to, že sa mu niektorý kandidát nepáči a bolo by dobré ho v podstate vymeniť. Veľa však bude záležať na tom, ako budú silní stranícki politici,“ dodal.

Miroslav Poche. Podľa prezidenta Zemana je „slniečkar“, podporujúci imigrantov. (Foto: archív)