Úvod Politika Babiš má rokovať o vláde s komunistami a Okamurom

Babiš má rokovať o vláde s komunistami a Okamurom

Foto: archív

Český prezident Miloš Zeman odporučil doterajšiemu premiérovi v demisii Andrejovi Babišovi, aby po krachu rokovaní s Českou stranou sociálnodemokratickou pokračoval v rokovaniach s Komunistickou stranou Čiech a Moravy (KSČM) a stranou Sloboda a priama demokracia (SPD). Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Český premiér v demisii po stretnutí s prezidentom v Lánoch uviedol, že sa nedomnieva, že by vláda vznikala dlhý čas. „Náš pomerný systém koaličného vládnutia je zložitý, keby sme mali väčšinový systém, tak už to máme za sebou. V Európe nie je nič neobvyklé, že by sa vláda skladala rok a pol alebo dva, ja by som to nedramatizoval,“ citoval Babiša spravodajský server Aktuálně.cz.

Podľa Babiša na schôdzke s prezidentom sa nehovorilo o tom, že by premiérom mal byť niekto iný ako šéf hnutia ANO, ktoré vyhralo októbrové parlamentné voľby. Prvýkrát Zeman poveril Babiša rokovaniami o novej vláde 31. októbra 2017. Zemanov hovorca Jiří Ovčáček na Twitteri oznámil, že už v stredu o 16:00 h prijme prezident predsedu KSČM Vojtěcha Filipa a o deň neskôr v rovnaký čas šéfa SPD Tomia Okamuru.