Úvod Politika Babiš nariadil úradu vlády, aby sa zbavil mobilov Huawei

Babiš nariadil úradu vlády, aby sa zbavil mobilov Huawei

Foto: archív

Český premiér Andrej Babiš nariadil úradu vlády, aby sa zbavil všetkých mobilných telefónov od čínskeho výrobcu Huawei. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz. Babiš zároveň ostro kritizoval Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) za postup v tejto veci.

„Pred niekoľkými mesiacmi som zistil, že máme na úrade vlády nejaké mobily Huawei. Neviem, kde sa tam vzali. Jednoducho som nariadil, aby išli preč a za úrad vlády som to riešil,“ povedal český premiér. Zároveň poukázal na slabiny pri postupe NÚKIB vo veci Huawei.

„Myslím si, že NÚKIB túto záležitosť vôbec nezvládol. Myslel som si, že keď príde s takýmto návrhom, predloží aj právnu analýzu. Nijaká analýza nebola. Veľmi som kritizoval NÚKIB za to, že nám ani nepredložil to B. Pretože keď niečo navrhujem, môžu tam byť dôsledky aj ekonomického charakteru. V tomto smere sme nedostali nič,“ povedal premiér o vyhlásení úradu, že metodický návod pre postup proti čínskej firme vyjde polovici januára.

NÚKIB správcov kľúčovej infraštruktúry upozornil, že používanie softvéru a hardvéru čínskych spoločností Huawei a ZTE predstavuje bezpečnostné riziko, pretože obe firmy môžu byť nápomocné čínskemu štátu pri jeho spravodajských aktivitách. Spoločnosť Huawei túto kritiku odmietla.

Český minister vnútra Jan Hamáček uviedol, že odporúčanie NÚKIB vníma ako dôvod pre vylúčenie oboch firiem z výberových konaní. Okrem niektorých českých ministerstiev používajú sieťové prvky a ďalšie komponenty od Huawei aj ďalšie štátne úrady a inštitúcie. Firma je zároveň najväčším dodávateľom pre českých mobilných operátorov.

Foto: archív