Úvod ZO ZAHRANIČIA Babiš nedostal od prezidenta poverenie na zostavenie vlády

Babiš nedostal od prezidenta poverenie na zostavenie vlády

Foto: archív

Český premiér Andrej Babiš nedostal na zámku v Lánoch od prezidenta Miloša Zemana poverenie na rokovania o zostavení novej vlády. S odvolaním sa na hovorcu Pražského hradu Jiřího Ovčáčka o tom informoval server Lidovky.cz.

„Áno, môžem to potvrdiť. O tom by sme informovali štandardnou cestou,“ napísal podľa serveru Lidovky.cz Ovčáček. Zeman sa stretol s premiérom Andrejom Babišom, šéfom hnutia ANO, ktoré vo voľbách tesne porazila koalícia SPOLU.

Zemana po stretnutí s Babišom odviezla v nedeľu krátko po poludní zo zámku v Lánoch sanitka do Ústrednej vojenskej nemocnice. Pred jednou hodinou dorazil do nemocnice a na záberoch bolo vidieť, že nie je pri vedomí.

Pri vykladaní zo sanitky mu podopierali hlavu a mal zatvorené oči. Zemanov ošetrujúci lekár Miroslav Zavoral oznámil, že prezident je hospitalizovaný pre komplikácie, ktoré sprevádzajú jeho chronické ochorenie. Je v starostlivosti odborníkov a lekári poznajú jeho diagnózu, nemajú však súhlas s jej zverejnením.

České volebné koalície SPOLU a Piráti a Starostovia podpísali memorandum o vôli vytvoriť novú väčšinovú vládu. Žiadajú prezidenta Miloša Zemana, aby poveril zostavením kabinetu lídra SPOLU Petra Fialu, ktorého koalícia zvíťazila vo voľbách.

V memorande spomenuté koalície prisľúbili spoluprácu a to, že zatiaľ nebudú rokovať s inými stranami. Český premiér v povolebnom vystúpení povedal, že ak ho prezident poverí zostavením vlády, osloví aj SPOLU.

Víťazom českých parlamentných volieb sa stala koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) so ziskom 27,79 percenta hlasov, získala 71 mandátov. Ako druhá skončila strana ANO premiéra Andreja Babiša, ktorá získala 27,12 percenta hlasov (72 mandátov).

Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia so ziskom 15,62 percenta hlasov (37 mandátov) a štvrtá strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá získala 9,56 percenta hlasov (20 mandátov). Volebná účasť dosiahla 65,43 percenta.