Úvod Politika Babiš: Neprijmeme maloleté sýrske siroty, máme vlastné

Babiš: Neprijmeme maloleté sýrske siroty, máme vlastné

Foto: archív

Český premiér Andrej Babiš odmietol návrh, aby Česko prijalo 50 maloletých sirôt zo Sýrie. „Prečo by sme ich prijímali? Máme siroty aj u nás, ktoré musíme pripraviť do života,“ povedal Babiš pre denník Právo. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz. Podľa Babiša je už Česká republika solidárna dostatočne.

„Od roku 2015 sme do rôznych krajín kvôli migrácii poslali 2,5 miliardy korún, pomáhame na mieste v Sýrii lekármi i expertmi, v Česku sme ošetrili 2500 pacientov vrátane množstva sýrskych detí,“ podotkol český premiér, ktorý sa zároveň pozastavil nad tým, že sa riešia len siroty zo Sýrie, a nie napríklad z Ukrajiny.

S návrhom, aby ČR poskytla azyl 50 deťom bez rodičov z utečeneckých táborov v Grécku či Libanone, prišla predtým europoslankyňa za KDU-ČSL Michaela Šojdrová, pripomína iDNES.cz. O deti by sa v Česku podľa europoslankyne postarali neziskové a charitatívne organizácie, prípadne detské domovy zriaďované krajmi alebo cirkvami.

Na otázku, čo s legálnou migráciou, Babiš podľa servera Novinky.cz odpovedal: „ČR dáva pracovné víza na základe požiadaviek firiem a inštitúcií, ročne to je zhruba 28000 ľudí. Každý, kto k nám príde, má povolenie. A ministerstvo vnútra starostlivo analyzuje, komu ho dá“. Zároveň dodal, že ČR musí sprísniť tresty za prevádzačstvo a zamerať sa na účelové sobáše, ako aj zjednodušiť návratovú politiku pri delikvencii. „Nepodceňujeme to, a preto pripravujeme komplexný návrh. Do Vianoc by mal byť hotový,“ uviedol Babiš.