Úvod ZO ZAHRANIČIA Babiš požiadal spojencov, aby v rámci solidarity s ČR vyhostili aspoň jedného...

Babiš požiadal spojencov, aby v rámci solidarity s ČR vyhostili aspoň jedného ruského diplomata

Andrej Babiš. (Foto: archív)

V portugalskom Porte na neformálnom samite Európskej rady český premiér Andrej Babiš na večeri požiadal spojencov, aby „v rámci solidarity s ČR“ zvážili vyhostenie aspoň jedného ruského diplomata v súvislosti s kauzou Vrbětice.

Babiš vopred avizoval, že na samite EÚ nadnesie tému kauzy Vrbětice. „Nie je možné, aby Európa takéto akcie akceptovala. Musíme to brať tak, že keď je napadnutý jeden členský štát, je to napadnutie všetkých,“ povedal Babiš.

„Boli tam názory, že by sme to mohli lepšie koordinovať,“ povedal ďalej Babiš s tým, že Česko na zistenie reagovalo a spojencov kontaktovalo až neskôr. „Ale nie je možné riešiť všetko dopredu,“ dodal český premiér.

ČR má v súčasnosti s Ruskom diplomatickú roztržku, ktorú spustilo tvrdenie českej strany, že výbuchy v muničnom sklade vo Vrběticiach v roku 2014 spôsobili agenti ruskej vojenskej rozviedky.

Česko následne vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve a následne oznámilo, že v počtoch pracovníkov ambasád prechádza na „striktnú paritu“.

V rámci solidarity s ČR pristúpili k vyhosteniu zamestnancov ruských veľvyslanectiev vo svojich krajinách aj Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovensko, ktoré 22. apríla vyhlásilo za nežiaduce osoby troch zamestnancov ruskej diplomatickej misie v SR. Moskva oznámila odvetné vyhostenie diplomatov týchto krajín.