Úvod Tipy & rady Babské rady na pokožku spálenú od slnka

Babské rady na pokožku spálenú od slnka

Hoci slnečné lúče spríjemnia pobyt na horách či na pláži, nadmerné slnenie sa nevypláca. Ak ste sa pri chytaní bronzu pripiekli načerveno, od bolesti vám môžu uľaviť babské rady.

Pokožka spálená od slnka je zapálená. Príznačné je miernejšie či výraznejšie začervenanie, v horších prípadoch sa objavia pľuzgiere. Upokojte ju chladivými obkladmi. Do igelitového vrecka, uteráka, plátennej vreckovky alebo utierky zabaľte zopár kociek ľadu a priložte na postihnuté miesto. Nikdy však nie samotný ľad priamo na kožu.

Nepríjemné pálenie stiahne mliečna bielkovina. Mlieko zrieďte s vodou v pomere 1:4, primiešajte kocky ľadu a namočenú látku prikladajte aspoň na štvrť hodiny. Tradičný recept na spálenú kožu je smotana. Tento trik poznali už naše staré mamy, ktoré ňou natierali každé spálené miesto po robote na poli. Rovnaký účinok má aj smotanový či biely jogurt.

Foto: archív
Foto: archív

Lokálne možno použiť nakrájanú čerstvú zeleninu práve vytiahnutú z chladničky – plátky šalátovej uhorky, zemiakov, či dokonca jabĺk. Uhorka je výborná aj na zmiernenie opuchu, vyskúšať možno i vylúhované čajové vrecúška s harmančekom.

Blahodarne pôsobia bylinky či dokonca čaj. Uvarte silný čierny čaj, nechajte ho vychladnúť a namočte doň uterák. Položte na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť 30 minút. Hamamel virgínsky pokožku tonizuje a upokojuje, navyše pôsobí protizápalovo. Pokožku omývajte odvarom z lyžice hamamelu a šálky vody. Priaznivo pôsobia kvapky z čerstvých listov aloe vera či levanduľový olej.

Foto: archív
Foto: archív