Úvod Ekonomika Bačišin: Sankciami proti Turecku a Rusku smerujú USA do čias spred vojny

Bačišin: Sankciami proti Turecku a Rusku smerujú USA do čias spred vojny

Vladimír Bačišin. (Foto: Michaela Kolimárová)

USA pritvrdzujú v globálnej ekonomickej politike zavedením nových sankcií proti Turecku i Rusku a ďalších ciel v obchode s Čínou. Svet je v obchodnej vojne, ktorá ho vracia do obdobia pred 2. svetovou vojnou. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal ekonomický analytik Vladimír Bačišin zo spoločnosti Comenius Analytica.

„Opakuje sa situácia z rokov 1929 a 1930, keď sankcie, clá a odvetné opatrenia spôsobili prehĺbenie finančnej krízy. Pre všetkých hráčov to viedlo k zhoršeniu možností vývozu,“ upozornil Bačišin.

Politické dôvody ako použitie novičoku proti rusko-britskému agentovi Sergejovi Skripaľovi, či väznenie amerického pastora Andrewa Brunsona, ktorého v Turecku súdia pre obvinenia zo špionáže a terorizmu, sú len zámienkou na ekonomické opatrenia obmedzujúce obchod.

„Politika je iba dáždnikom, zakrývajúcim, že v pozadí je vysoký deficit bežného účtu platobnej bilancie USA. Americká ekonomika je v mínuse, keď krajina viac dováža ako vyváža. Napríklad sa snaží presadiť dovoz skvapalneného plynu z bridlicových ložísk do Európy a útočí na projekt Nord Stream 2. No ruský, ale aj iný plyn prepravovaný plynovodom, je o štvrtinu lacnejší ako skvapalnený plyn,“ zdôraznil Bačišin.

Nové americké sankcie by mali zasiahnuť až 80 percent ruskej ekonomiky. Bačišin aj napriek tomu očakáva, že Moskva nepristúpi k odvetným opatreniam. „USA by mohol zasiahnuť zákaz dovozu titánu pre výrobu lietadiel, no Rusi to neurobia, lebo sa boja, že stratia trhy.

Nemá to pre nich zmysel. Mohli by prestať predávať raketové motory pre americké družice. Nebudú však robiť odvetné opatrenia,“ povedal Bačišin, ktorý si nemyslí, že Rusko bude bojkotovať americký dolár a obchodovať napríklad s Tureckom a Čínou v ich vlastných menách.

„Ropa a zemný plyn sú najväčším vývozným artiklom pre Rusko. S tými sa obchoduje v dolároch a na tom sa nič nezmení. Rusko teoretocky môže s Tureckom obchodovať vo vlastných menách, ale nie je to reálne. Držali by Rusi takú nestabilnú menu ako je turecká líra?“ opýtal sa Bačišin.

Foto: archív