Úvod ZO ZAHRANIČIA Balázs o odmietnutí Novákovej prísť na oslavy vzniku SR: Vedenie Maďarska sa...

Balázs o odmietnutí Novákovej prísť na oslavy vzniku SR: Vedenie Maďarska sa neteší z existencie samostatného Slovenska

Katalin Nováková a Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Odmietnutie účasti maďarskej prezidentky Katalin Novákovej na oslavách 30. výročia vzniku Slovenskej republiky 1. januára v Bratislave je vážnym odkazom. Vyhlásil to pre server hirklikk.hu exšéf maďarskej diplomacie a niekdajší eurokomisár Péter Balázs. Dodal, že súčasné maďarské vedenie sa úprimne neteší z existencie samostatného Slovenska.

Denník Magyar Nemzet zverejnil Novákovej list v reakcii na pozvanie slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. „Ďakujem za srdečné pozvanie na výročie 1. januára. Zároveň by som chcela vyjadriť ľútosť nad tým, že sa nebudem môcť zúčastniť osobne,“ cituje vláde blízke periodikum s poznámkou, že maďarská hlava štátu sa odvolala na „úradné povinnosti“.

Na to, aby sa na takomto podujatí nezúčastnil nijaký vysoký predstaviteľ Maďarska, musí existovať veľmi vážny dôvod, napríklad choroba, prípadne nejaká vážna udalosť a nestačí sa vyhovoriť na „úradné povinnosti“, podčiarkol bývalý minister.

„Ak by Katalin Nováková mala skutočne neodkladnú záležitosť, tak mala požiadať napríklad predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra, alebo aspoň šéfa diplomacie Pétera Szijjártóa, aby ju pri tejto príležitosti v Bratislave zastúpili a tlmočili blahoželanie,“ pokračoval Balázs.

Podľa neho neúčasť maďarského predstaviteľa v Bratislave je vážnym odkazom a nie je iba zlomyseľnou kritikou ľavicovo-liberálnych médií a opozície. Viaceré maďarské médiá si všimli, že Maďarsko bolo jedinou susednou krajinou Slovenska, ktorého predstavitelia neprišli na oslavy výročia.

Na ceremoniál pri príležitosti 30. výročia vzniku SR pricestovali český, rakúsky a poľský prezident Miloš Zeman, Alexander Van der Bellen a Andrzej Duda, predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, ako aj ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.