Úvod Politika Balkánska mäsiarka: Tolerovanie fašistov je cestou do záhuby

Balkánska mäsiarka: Tolerovanie fašistov je cestou do záhuby

Foto: archív

Donald Trump nie je normálny a Spojené štáty sa opäť musia postaviť za svoje hodnoty. V rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu MSNBC to povedala dlhoročná diplomatka, exveľvyslankyňa USA pri OSN a bývalá ministerka zahraničných vecí USA za éry prezidenta Billa Clintona Madeleine Albrightová. „To čo robí – on nie je normálny. Jeho reakcia na toto nie je normálna. Nie je americká,“ uviedla Albrightová.

Reagovala na slová a správanie šéfa Bieleho domu po udalostiach v Charlottesville. Trump je v týchto dňoch predmetom ostrej kritiky zo strany médií, komentátorov, analytikov aj politikov za to, že po víkendovej násilnej demonštrácii v Charlottesville dostatočne neodsúdil pravicový extrémizmus.

“Som veľmi vďačná za to, že som v Amerike a zároveň som veľmi smutná zo všetkého, čo som počas uplynulých troch dní počúvala. Tolerovanie fašistov a ultrapravičiarov je cestou do záhuby,“ uviedla Albrightová. Dodala, že je hrdá na americké hodnoty a americkú úctu rôznorodosti a otvorenosti. Američania musia podľa nej za tieto hodnoty opäť bojovať, pretože to, čo sa v týchto dňoch deje, to „nie je Amerika, ako ju poznáme“.

„Ľudia majú slobodu prejavu, ale rasizmus a zastávanie sa nadradenosti bielej rasy – to nie je americký spôsob správania. My všetci musíme nahlas hovoriť – nech sme z akejkoľvek politickej strany, nech pochádzame odkiaľkoľvek. Amerika sa bude musieť opäť postaviť za svoje hodnoty, a nie za takúto nechutnú diskusiu,“ povedala Albrightová, známa aj prezývkou „balkánska mäsiarka“, ktorú si vyslúžila po krvavej agresii USA proti Juhoslovanskej zväzovej republike v roku v 1999. Podľa kritikov je zodpovedná za vraždenie tisícok nevinných srbských civilistov počas tzv. humanitárneho bombardovania.

Foto: archív
Foto: archív