Úvod ZO ZAHRANIČIA Baník sa stal multimilionárom. Našiel najväčšie drahokamy tanzanity

Baník sa stal multimilionárom. Našiel najväčšie drahokamy tanzanity

Saniniu Kuryan Laizer počas slávnostného odvzdávania drahokamov predstaviteľom vlády. (Foto: archív)

Baník v Tanzánii sa stal z večera do rána multimilionárom, keď našiel dva kusy surového drahokamu tanzanit, ktoré patria k najväčším, aké boli kedy objavené. Baník ich predal vláde, informovali tlačové agentúry AFP a AP.

Saniniu Kuryan Laizer (52) vykopal drahokamy vážiace 9,27 a 5,1 kilogramu v kopcoch Mirerani na severe Tanzánie, teda v oblasti, ktorú dal prezident John Magufuli v roku 2018 oplotiť, aby zabránil pašovaniu týchto drahokamov. Baník ich predal vláde za 7,7 miliardy tanzánijských šilingov (2,9 milióna eur).

Tanzanit prvýkrát našli v roku 1967 na úpätí spiacej sopky Kilimandžáro a severný tanzánijský región Manyara je jediné známe miesto na svete, kde sa tieto drahokamy dajú nájsť.

Klenotníci po nich dychtia pre ich pozoruhodné fialovomodré sfarbenie a ligot. Minister pre nerastné bohatstvo Doto Biteko v štátnej televízii povedal, že vláda kupuje tieto vzácne nerasty preto, aby ich zachovala.

„Dnes verejne podpisujeme dohody, aby sme umožnili prevod peňazí – a vláda uznáva, že Laizer je nový miliardár,“ oznámil minister, pričom sumu uviedol v miestnej mene. Laizer v televíznom interview povedal, že plánuje otvoriť nákupné centrum a školu pre svoju komunitu.

„Peniaze, ktoré som dnes dostal, rozdelím do viacerých rozvojových aktivít,“ dodal. Tanzánia je bohatá krajina, vyhlásil prezident Magufuli, keď baníkovi blahoželal. Tanzanit sa našiel len v tejto východoafrickej krajine.

Banská činnosť predstavovala v roku 2019 okolo 17 percent hrubého domáceho produktu tohto východoafrického štátu. Magufuliho administratíva zaviedla reformy, ktorých cieľom je zastaviť pašovanie a zvýšené hromadenie príjmov v tomto sektore.

Tanzanit. (Foto: archív)