Úvod Ekonomika Banky chystajú rapídne zvyšovanie poplatkov za služby

Banky chystajú rapídne zvyšovanie poplatkov za služby

Foto: archív

Čoraz viac finančných domov sa snaží klesajúce výnosy z pôžičiek či úverov kompenzovať zdražovaním svojich služieb, a tak nás čaká ďalšia vlna zvyšovania poplatkov. Klienti niektorých bánk si onedlho priplatia za manipuláciu s hotovosťou či poistenie úverov.

Od augusta upravuje cenník UniCredit Bank, v septembri ju bude nasledovať Slovenská sporiteľňa. Očakávať však možno zdražovanie aj v ďalších bankách. Podľa analytika možno za tým hľadať kompenzáciu rekordne nízkych úrokov. Tie okresávajú zisky bánk z poskytovania hypoték, úverov na bývanie či spotrebných úverov.

Viac si zaplatíme predovšetkým za výber hotovosti priamo v pobočke či jej vklad na účet. Kým UniCredit Bank predstavuje momentálne poplatok za vklad na cudzí účet jedno euro, od augusta to už budú štyri eurá. Takú istú sumu zaplatí klient po novom napríklad aj za bezhotovostnú úhradu prostredníctvom papierového tlačiva v banke. Zdražie však aj odmietnutie Sepa inkasa platiteľom v banke a žiadosť platiteľa o vrátenie Sepa inkasa z 1,3 na 4 eurá. Ďalšie zvyšovanie je v UniCredit Bank naplánované od 1. januára 2018.

Slovenská sporiteľňa zvyšuje od 1. septembra cenu za urgentný prevod z 5 na 8 eur v prípade využitia elektronického bankovníctva. Ak sa klient rozhodne uskutočniť prevod priamo na pobočke, zaplatí až 20 eur. Banka taktiež upraví ceny za výber hotovosti, jej vloženie na cudzí účet či poistenie úveru.

Foto: archív
Foto: archív