Úvod Politika Banky odmietajú požičať Le Penovej na kampaň

Banky odmietajú požičať Le Penovej na kampaň

Foto: archív

Podpredseda Národného frontu Florian Philippot potvrdil, že francúzske banky stále odmietajú požičať šéfke strany Marine Le Penovej prostriedky na jej kampaň pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Podľa neho je nedemokratické, aby banky udeľovali politikom pôžičky podľa ich straníckej príslušnosti. Najlepšie by vraj bolo prijať zákon, ktorý by im zabránil v takomto konaní.

Národný front tak zatiaľ nezískal peniaze potrebné na vedenie kampaní pred prezidentskými a parlamentnými voľbami na jar 2017. „Je pravda, že nie sme práve priatelia sveta veľkých financií, ktorý nás za to asi takto trestá. Nie je to však demokratické.“ Podobné problémy s financovaním kampaní nie sú v prípade Národného frontu ničím novým.

Strana sa preto začala obracať na banky v zahraničí, najmä v Rusku. Práve z ruskej banky dostala v roku 2014 pôžičku vo výške 9 miliónov eur. Le Penová už avizovala, že v prípade zvolenia za francúzsku prezidentku uzná znovupripojenie Krymu k Rusku. Častej kritike podrobuje aj západné sankcie. Nedávno ich napríklad označila za „úplne hlúpe“.

Doterajšie prieskumy verejnej mienky dávajú čoraz vplyvnejšej Le Penovej jednoznačnú šancu na postup do druhého kola prezidentských volieb. Pritom však predpokladajú, že v druhom kole sa odporcovia Národného frontu z radov klasickej pravice aj ľavice spoja a podporia umiernenejšieho kandidáta.