Úvod Z DOMOVA Banky opäť zvyšujú poplatky, niektoré až šesťnásobne

Banky opäť zvyšujú poplatky, niektoré až šesťnásobne

Foto: archív

Za používanie hotovosti si v bankách od leta priplatíme. Najväčšie finančné domy na Slovensku totiž opäť menia svoje cenníky. Chcú tak obmedziť návštevy pobočiek a znížiť počet hotovostných operácií na minimum. V niektorých prípadoch tak poplatky stúpnu až šesťnásobne.

Klientov by mali poplatky za úkony, ktoré sú schopní zvládnuť samostatne, odradiť od návštevy pobočiek. Ide predovšetkým o príkazy na úhradu, ale aj výbery či vklady hotovosti priamo v banke. Práve v tomto prípade si klienti Slovenskej sporiteľne priplatia najviac, a to až tri eurá z doterajších 50 centov.

„Cieľom je motivovať ľudí, aby nechodili s bežnými vecami do pobočiek, ale vedeli ich vyriešiť pohodlne online z domu,“ vysvetlila hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Klienti by mali viac využívať internet banking, mobilnú aplikáciu alebo výber hotovosti z bankomatov.

Tieto možnosti ponúka Slovenská sporiteľňa, VÚB Banka aj Poštová banka, teda všetky, ktoré od júna, respektíve júla, upravujú sadzobníky. Aj vkladať peniaze na účet sa už dnes dá bez toho, aby sme museli stáť v rade na pokladňu. „Vklady cez bankomaty s možnosťou vkladu, takzvané vkladomaty, sú pre klientov zadarmo,“ ozrejmil hovorca VÚB banky Dominik Miša.