Úvod Z DOMOVA Baránek: Matovič sa zapisuje do dejín negatívne, vláda možno skončí ešte tento...

Baránek: Matovič sa zapisuje do dejín negatívne, vláda možno skončí ešte tento rok

Igor Matovič. (Foto: archív)

K vláde Igora Matoviča a aj ostatným záležitostiam súčasného politického diania sa pre portál Plus 7 dní v rozhovore vyjadril politický analytik Ján Baránek. Premiér sa podľa neho do histórie zapisuje negatívne, ekonomická pomoc po koronakríze fatálne zlyháva a nie je vylúčené, že vláda skončí ešte v tomto roku.

Súčasná politická situácia si opäť vyslúžila komentár analytika agentúry na prieskumy verejnej mienky Polis Jána Baráneka. V rozhovore povedal, že pre diplomovky mali ministri uvoľniť svoje funkcie, avšak zatiaľ pokračujú v “nekultúre predchádzajúcej koalície”.

K problémom s diplomovými prácami ministrov má analytik ale viacero otázok. “Prečo nevyšli na svetlo sveta pred voľbami?” pýta sa rečnícky. Chyby vlády sa mu však ťažko porovnávajú s predchodcami, pretože podľa jeho slov teraz pracujú v ťažkých časoch pandémie.

Výber riaditeľov okresných úradov sa podľa Baráneka môže zdať nedemokratický, ale podľa jeho slov by sám konal rovnako. “Ak chcem vládnuť, tak chcem vládnuť so svo­jimi ľuďmi,” vysvetlil. Otázne je podľa neho dianie na ministerstve dopravy. “Zostalo tam osadenstvo z bývalej koalície. Možno by sa mal pýtať Matovič Kollára alebo ministra prečo,” dodal.

Oblasť, ktorú možno vláde vyčítať najväčšmi, je podľa Baránka ekonomická pomoc podnikateľom počas reštrikčných opatrení na zastavenie šírenia nového koronavírusu. “Prijali sme azda najreštriktívnejšie opatrenia proti šíreniu vírusu v Európe a súčasne máme jednu z najslabších pomocí. To mi nejako nevychádza. Ak raz niekomu autoritatívne zabránite v prevádzke, treba mu pomôcť. U nás urobili opak,” vysvetlil analytik.

Baránek pripomenul, že doposiaľ rátame iba zdravotnícke obete koronavírusu, ale zatiaľ sme nepočuli o číslach, ktoré by vyjadrili obete reštrikcií. “Podotýkam, že aj tu je reč o obetiach na životoch,” zdôraznil. Postupy vlády poukazujú podľa analytika na jej nekompetentnosť, nepripravenosť, amaterizmus a jednostranný pohľad na vec. Vláda podľa neho “fatálne zlyhala”.

“Odsťahoval som sa z Bratislavy, žijem na juhu stredného Slovenska. Vidím, ako tu živnostníci jeden po druhom krachujú. Môj spolužiak, kamarát zo základnej školy má rakovinu pľúc a pre COVID-19 mu odložili operáciu o mesiac. Viete, čo to je odložiť pri rakovine operáciu o mesiac?! To je fatálne,” poukázal na osobné skúsenosti s opatreniami v zdravotníctve.

Dodal aj osobnejší príklad o tom, ako mal problém umiestniť do nemocnice svoju manželku, onkologickú pacientku. Ako najkompetentnejšieho z vlády označil Baránek Richarda Sulíka. Priznáva, že nie je jeho fanúšik, ale zo “zúfalstva a úbohosti, ktoré máme vo vláde” mu vychádza ako najschopnejší.

Analytik komentoval aj dianie okolo vznikajúcej strany Hlas-SD a opozície. Peter Pellegrini chce byť podľa neho pripravený na predčasné voľby. Podľa Baránka sa šušká, že “je snaha o povalenie tejto koalície do konca roka”.

Ján Baránek. (Foto: archív)

Vysvetlil aj to, že 20 percent pre Pellegriniho stranu je len potenciál. Ten však podľa analytika nikdy reálne nedosiahne. “V prieskumoch má možno deväť percent.” Nie je podľa neho vylúčená ani spolupráca so Smerom. “Ak by to mala byť spolupráca, tak vynútená okolnosťami. Aspoň tak to vidím dnes,” dodal.

Igor Matovič sa dnes nemusí báť opozície. Z tohto uhla pohľadu má veľmi pohodlné vládnutie, myslí si Baránek. Doplnil, že sa môže báť sám seba a koaličných partnerov SaS a Za ľudí, ktorých analytik nazýva subkoalíciou.

Premiér má tiež podľa neho šancu zapísať sa do dejín, avšak zatiaľ to robí negatívne. “Nechcem mať premiéra aktivistu, ktorý loví trofeje a fotografuje šuplíky predchádzajúceho premiéra,” vysvetľuje svoj postoj k premiérovej stratégii autenticity a toho, že sa nezmenil.