Úvod Z DOMOVA Baránek: Nie som cvičená opica, aby som ďalej nosil rúško

Baránek: Nie som cvičená opica, aby som ďalej nosil rúško

Ján Baránek. (Foto: archív)

Podľa politického analytika Jána Baránka v prípade, že štát zavádza tvrdé reštrikčné opatrenia, ako to bolo nedávno v súvislosti s pandémiou COVID-19, mala by tomu prispôsobiť aj kompenzačné ekonomické opatrenia, čo sa v tomto prípade nestalo. Podľa Baránka to môže mať na svedomí mnoho zničených či stratených ľudských životov.

Ján Baránek pre TV Pravda otvorene skritizoval predsedu vlády Igora Matoviča za jeho politiku v boji s koronavírusom a tiež za to, že pripúšťa predĺženie núdzového stavu. „Ja neviem, kto mu toto radí. Jednoducho ten vírus tu už bude navždy, musíme sa s tým naučiť žiť. Viete, čo mi na tom prekáža? Ideme sa tu hrať na bohov.

Toto robil Stalin. Myslel si, že je pán Boh a presmeroval dve sibírske rieky pre pestovaniu bavlny. Vyschlo Aralské jazero a čo sa stalo? Nemáme Aralské jazero a nemáme bavlnu. Máme púšť. Takže, nehrajme sa na bohov. Ten vírus tu bude.“

Aj na základe konzultácií s lekármi Baránek tvrdí, že prípadné obnovenie núdzového stavu by bolo nezmyslom. Zdôraznil aj to, že odborníci, ktorými často premiér Matovič argumentuje, vydávajú odporúčania.

„Rozhodovať musia politici. A keď Igor Matovič predstúpil pred národ a povedal, že rozhoduje krízový štáb, to bolo najhoršie možné posolstvo, ktoré mohol vydať”. Podľa neho sa zbavili zodpovednosti, urobili si veľkú “alibi-stenu.“

„Videli ste vyčíslenie, koľko nepriamych obetí máme na základe reštrikčných opatrení?“ opýtal sa Baránek s tým, že známy lekár mu rozprával o tom, ako nemocnica odmietla prijať pacienta s mozgovou príhodou pre koronavírus.

„Som presvedčený, že prísne reštrikčné opatrenia v konečnom dôsledku zanechajú za sebou viac nepriamych obetí, ako menej prísne reštrikčné opatrenia. Tam treba nájsť medzi tým rovnováhu,“ povedal pre Pravdu.

Vládnu politiku preto Baránek vidí ako „úplne zlú“. Baránek je tiež presvedčený, že nie je správne, keď sa vláda v súčasnosti zaoberá len bojom s pandémiou a ostatné záležitosti odkladá na druhú koľaj. Myslí si, že je potrebné riešiť korupciu, dopravu a ďalšie priority vlády paralelne s pandémiou.

Ján Baránek absolvoval videorozhovor v denníku Pravda demonštratívne bez rúška. „Ja nie som cvičená opica ani papagáj, ani blb. Nevidím dôvod, prečo by som mal ďalej nosiť rúško. My tu máme denne nakazených stopové množstvá ľudí a smrtnosť COVID-u je úplne smiešna. Celý problém je to, že keď ochorie veľa ľudí naraz, tak nemáme dostatok ventilátorov. To vám povie každý lekár, pneumológ, každý kto tomu rozumie…

Potom tu môžem nosiť rúško celý život, lebo chrípky je tu dnes viac ako COVID-u. Keď bol dôvod, tak som nosil rúško,“ vysvetlil. „Teraz už na to nie je dôvod. Keď si niekto zmyslí vo svojom tunelovom videní, že ešte to rúško treba nosiť, tak nech si on ostane v tuneli, ale ja už som za tunelom,“ povedal na záver.