Úvod Politika Baránek: Sú informácie, že v Kiskovom lietadle prebiehali divoké žúry

Baránek: Sú informácie, že v Kiskovom lietadle prebiehali divoké žúry

Andrej Kiska. (Foto: archív)

Politický analytik Ján Baránek je presvedčený, že vyhrotený spor medzi prezidentom Andrejom Kiskom a šéfom rezortu vnútra Robertom Kaliňákom bude ešte gradovať. Uviedol to pre portál Parlamentné listy. Otvorený konflikt prepukol po Kiskovom vyjadrení pre maďarskojazyčný týždenník Vasárnap, keď povedal, že je mu „smutno z toho, že minister vnútra môže s vedomím premiéra zneužiť svoj úrad“. Ministra vnútra prezident počastoval prívlastkami ako „bezcharakterný“ či „falošný“.

Kaliňákova odpoveď prišla rýchlo a bola veľmi prudká. Na tlačovej besede oznámil, že prezidentská kancelária vrátila po pracovnej ceste v Mexiku lietadlo Letky Ministerstva vnútra „celé ovracané“. Ako dodal, “stačí mať svoju skupinu ľudí, aby sa nesprávali ako prasce, ale ako normálni ľudia. Aby sme nemuseli uvažovať nad núdzovým pristátím. Tú hanbu by sme mu nechceli urobiť, že ich vysadíme niekde v Mníchove v policajnom sprievode.“

Slová ministra vnútra naznačujú, že bezpečnostná situácia na palube počas prezidentovho letu z Mexika bola z hľadiska správania sa pasažierov kritická, keďže posádka zvažovala núdzové pristátie. „Je ľudsky úbohé vysmievať sa ľuďom za to, ak im je v lietadle nevoľno,” reagoval na Kaliňákovo vyjadrenie Kiskov hovorca Roman Krpelan.

Politický analytik Ján Baránek. (Foto: archív)

“Viete, prezident tvrdí, že niekomu prišlo z cesty nevoľno, no na druhej strane Kaliňák tvrdí, že ovracané bolo celé lietadlo. A informácie nielen od Kaliňáka hovoria, že tam prebiehali divoké žúry,” povedal v rozhovore pre Parlamentné listy Ján Baránek.

Doplnil, že nepozná dôvod, prečo je hlava štátu taká tvrdá vo vyjadreniach proti Smeru a Kaliňákovi: “Neviem, či je to už nejaká predpríprava na politickú činnosť… Neviem, či ho k tomu viedli poradcovia, alebo to on sám tak cítil… Možno už ale sám Kiska tuší, že na verejnosť ´vyplávajú´ ďalšie informácie o jeho podnikateľskej minulosti a chce to už dopredu dákym spôsobom eliminovať.”

Baránek tiež poznamenal, že sa pomaly blížia prezidentské voľby a ak sa Andrej Kiska rozhodne, že vstúpi do politiky a nebude kandidovať za prezidenta, súčasný konflikt bude určite pokračovať.