Úvod Z DOMOVA Baránek: V najkrízovejšom období máme najamatérskejšiu vládu. To je smrteľná kombinácia

Baránek: V najkrízovejšom období máme najamatérskejšiu vládu. To je smrteľná kombinácia

Ján Baránek. (Foto: archív)

Politický analytik Ján Baránek vo svojom blogu zhrnul zlyhania vlády Igora Matoviča. Premiérovi sa podľa Baránka podarilo nepredstaviteľné: zjednotil politické prúdy, ktoré si predtým nevedeli prísť na meno.

„Zrazu som zistil, že argumentujem podobne, ako zarytí liberáli, tzv. slniečkari, ľavičiari, dokonca komunisti a neomarxisti. Samozrejme, neplatí to plošne, ale niektorí sme sa ocitli v jednom šíku,“ píše komentátor.

„Problém pôsobenia Matovičovej vlády sa javí ako obludná konštrukcia anarchie, precedensov a likvidácie štátnosti tejto krajiny. Je obludný, preto je potrebné ho rýchlo riešiť. Súčasný kabinet nám priniesol precedensy, ktoré sme tu v histórii SR nemali.“

Baránek komentoval testovanie na koronavírus, ktoré je podľa neho jedna z úchyliek premiéra. „Ústavu tejto krajiny porušil, keď nechal dobrovoľne netestovaných v domácej karanténe a ako priepustku na slobodu, ako to sám nazval, inštaloval potvrdenie o testovaní. Pritom v Ústave SR je jasne povedané, ako je možné obmedziť slobodu pohybu.

Rozhodne to nie je vyhláška hlavného hygienika. Jeho nesystémový postup mal nesystémové pokračovanie. Osobnú slobodu nám obmedzovali vrátnici, esbéeskári, poverení pracovníci a iní ľudia, ktorí zrazu dostali ‘moc kontroly’ a niektorí z nich si ju aj užívali.“

Dodal, že už tu Matovič vytvoril skupinu akýchsi kontrolórov, ktorí sa správali náležite k svojmu pomenovaniu. „Arogantne, povýšenecky vo svojej hlúposti aj sebavedomo. Česť výnimkám, ktorým to bolo celé trápne a robili to, respektíve tvárili sa, že to robia len zo strachu o zamestnanie. Masívna väčšina si to užívala.

Proletár Matovič takto vytvoril kastu seberovných – hlúpych, zakomplexovaných, opojených dočasnou mocou. Tento masový sociálny experiment bol dobrý aspoň na to, že sme sa presvedčili, že sa to dá a aj medzi Slovákmi je veľa zakomplexovaných hlupákov, hodných svojho premiéra. Zo dňa na deň sa z neho stal epidemiológ, virológ, štatistik, prognostik, sociológ, ale najmä klamár.“

Matovič podľa Baránka nemal vôbec nijaký problém klamať a zavádzať, krivo obviňovať. „Spomeňme sa na Sulíkovu budúcu zodpovednosť za tisícky mŕtvych. Spomeňme si na zodpovednosť jeho oponentov za to, že sa nedarí realizovať jeho pomätené plány. Či už to bol minister zdravotníctva, opozícia, koaličný partner, Kotleba, Fico, ale aj prezidentka.“

Analytik komentoval aj to, že od začiatku tzv. pandémie koronavírusu Slovensko vyniká v jednom. „Ako nonšalantne bohorovne ignoruje jednu zo základných úloh štátu – ochranu obyvateľov. Teraz nemám na mysli ochranu rúškami. V tom sme majstri a premotivovaní Slováci už behajú v rúškach aj v lese počas rekreačného behu. To som nepočul. To som videl.“

„Mám na mysli inú ochranu – sociálnu. Nie nadarmo sme v pomoci ‘obetiam’ ochorenia COVID-19 v Európe skoro poslední. A nie náhodou. Lebo práve v najkrízovejšom období od samostatnosti Slovenska máme suverénne najamatérskejšiu vládu. To je smrteľná kombinácia.

Možno by ste so mnou chceli nesúhlasiť. Poďme meno po mene, pri každom sa zastavte a porozmýšľajte, nakoľko ide o profesionála. Takže: Matovič, Krajniak, Naď, Krajčí, Mikulec atď… Verím, že sa aj medzi vami nájdu takí, ktorí ich považujú za profesionálov a tí nech prijmú môj obdiv a ľútosť.“

Foto: archív

Podľa Baránka štát bezprecedentne „kašle na svojich občanov“. „Premiér ich akurát komanduje, respektíve im zazlieva, že mu to pokazili. Čo, to vie iba on. A ani tomu neverím, že to vie.

Máme tu už tisícky skrachovaných SZČO, malých podnikateľov, tisícky zničených rodín, tisícky nepriamych obetí na opatrenia proti koronavírusu. A premiér iba posadnuto nehovorí o ničom inom, ako o testovaní.“

Uvádza aj príklady: „Skrachovala vám kaviareň? Čo počujete? Poďte sa testovať! Nevládzete splácať hypotéku? Poďte sa testovať! Odložili vám operáciu? Poďte sa testovať! Nevládzete platiť nájomné? Poďte sa testovať!

Prišli ste o prácu? Poďte sa testovať! Pýtate sa, kedy môžete otvoriť reštauráciu? Poďte sa testovať! Počujete, ako prezidentka hovorí o tom, že to testovanie nemusí byť až také plošné a povinné? Poďte sa testovať!“

„Skrátka a jasne – nijaká pomoc, nijaká empatia, nijaká intervencia štátu v prospech sociálnej situácie. Počujeme už len jedno: Poďte sa testovať! A nanajvýš, keď sa netestuje, tak počúvame, aká škoda je, že sa netestujeme a ako by to bolo dobré, keby sme sa testovali a kto môže za tie tisícky mŕtvych v súčasnosti a v budúcnosti, lebo sa jeho vinou netestujeme.

Koho zaujímajú nepriame obete COVID-19 v tejto krajine? Nikoho. Absolútne nikoho. Nepočujete o nich hovoriť, nikto ich nerieši. Celá debata v posledných týždňoch je o testovaní a súvisiacich nezmysloch.“

„Nikdy nijaká európska vláda, aspoň čo si ja pamätám, nemala vo vedení štátu takých neschopných a morálne pokleslých politikov, ako má dnes Slovensko,“ myslí si Baránek. Baránek dokonca hovorí o zločinnej vláde.

„Táto exekutíva spáchala na tomto štáte zločin, ktorého následky budeme ešte dlho znášať. Po prvé je to spomínané ignorovanie ústavy a to, že ukázala, že sa to dá. Ďalej je to fakt, že ľudia, aspoň niektorí, ukázali, že sa dajú ignorovať nariadenia štátu.

Napríklad, podnikatelia v gastro oblasti sa rozhodli, že v pude sebazáchovy skrátka otvoria. Štát ich dostal do postavenia, že nemajú čo stratiť. Čo je samo o sebe tragédia. A ďalšou je fakt, že štát sa presunul z postavenia autority do postavenia pozorovateľa a komentátora.“

V tejto kríze tak podľa Baránka štát zlyhal všade tam, kde sa dalo. „Na poli ochrany – nepomohol svojim občanom. Nedal im ani zmysluplnú víziu ďalších krokov. Naopak. Dostal sa do paniky, keď rozhodnutia menil doslova z hodiny na hodinu, miatol svojich občanov, nedával im nádej, dostávali od neho iba príkazy a zákazy, vo veľa prípadoch odporujúce si a navyše, protizákonné a protiústavné.

Takto štát stratil autoritu, autoritu stratili jeho predstavitelia, autoritu stratil premiér, autoritu stratil aj parlament, lebo exekutívu v tomto deštrukčnom konaní nezastavil,” nazdáva sa Baránek.

Štát stratil autoritu, myslí si Ján Baránek. (Foto: archív)