Úvod ZO ZAHRANIČIA Bardotovú, bojujúcu za práva zvierat, označujú za rasistku. Odsúdili ju na pokutu...

Bardotovú, bojujúcu za práva zvierat, označujú za rasistku. Odsúdili ju na pokutu 20.000 eur

Brigitte Bardotová. (Foto: archív)

Súd v meste Saint-Denis odsúdil francúzsku herečku Brigitte Bardotovú na zaplatenie pokuty vo výške 20.000 eur za verejnú urážku obyvateľov ostrova Réunion. Bardotová, ktorá je desaťročia aktívnou bojovníčkou za práva zvierat, vyvolala v roku 2019 veľké pobúrenie svojím tvrdením, že obyvatelia francúzskeho ostrove Réunion sú „zdegenerovaní divosi“.

V otvorenom liste adresovanom miestnemu prefektovi herečka vtedy spomenula aj „barbarské tradície“ ostrovanov voči zvieratám a o Réunione sa zmieňuje ako o „diablovom ostrove“.

Osobitne poukázala na osud tamojších psov a mačiek. Spomína aj sviatky Tamilov sprevádzané rituálnym stínaním hláv kozám a capom a hádzaním ich vnútorností do mora, čo láka žraloky.

Vtedajšia ministerka pre zámorské územia Annick Girardinová v reakcii na tieto Bardotovej vyjadrenia poslala herečke otvorený list, v ktorom upozornila, že „rasizmus nie je názor, je to trestný čin“.

Aj mnohí ostrovania vo svojich reakciách na sociálnych sieťach Bardotovú kritizovali za jej údajný rasizmus a podnecovanie k rasovej nenávisti. Trestné oznámenie na herečku následne podalo viacero ľudskoprávnych organizácií i politikov. Herečka sa neskôr za svoje slová čiastočne ospravedlnila.

Spolu s Bardotovou v kauze figuroval aj Bruno Jacquelin, tlačový tajomník 87-ročnej herečky, ktorý bol stíhaný za spoluúčasť na verejných urážkach. Súd v meste Saint-Denis v metropolitnej oblasti Paríža rozhodol, že Jacquelin musí zaplatiť pokutu 4000 eur.

Bardotová sa priatelí s Jeanom-Marie Le Penom, bývalým vodcom krajne pravicového Národného frontu, a blízka si je aj s jeho dcérou Marine, ktorá vedie Národné združenie – nástupnícku stranu po FN. Bardotová je známa aj tým, že kvôli rituálnemu zabíjaniu zvierat často útočí na židovskú a moslimskú komunitu vo Francúzsku.