Úvod Ľudia Básnik a textár Ľuboš Zeman sa dožíva 70 rokov

Básnik a textár Ľuboš Zeman sa dožíva 70 rokov

Ľuboš Zeman. (Foto: archív)

Básnik, publicista a textár Ľuboš Zeman (2. jún 1949, Bratislava) oslávil okrúhlych 70 rokov. Patrí k najznámejším slovenským textárom populárnej hudby, na svojom konte má okolo 500 textov piesní, z ktorých mnohé sa stali veľkými hitmi. Písal pre Karola Duchoňa, Taktikov, Janu Kocianovú, Elán, Petra a Júliu Hečkovcov, Roba Grigorova, Vaša Patejdla, AC+, Miroslava Žbirku, Věru Špinarovú či Karla Gotta.

V roku 1966 začal počas štúdia na gymnáziu hrať na bicie v školskej kapele Monzún. Už v tomto období začal písať slovenské texty k populárnym skladbám zahraničných skupín. Písal tiež hudobné recenzie do denníkov Smena a Pravda, do magazínu Hudobný život a ďalších médií.

Neskôr absolvoval štúdium na FF UK v Bratislave, ktoré v roku 1983 skončil doktorátom. Od roku 1969 tridsaťšesť rokov pracoval v Československom a neskôr v Slovenskom rozhlase v Bratislave, od roku 1985 na vedúcich pozíciách. Neskôr bol generálnym riaditeľom Rock FM rádia a výkonným riaditeľom reklamnej televízie TVA.

Ľuboš Zeman získal počas svojej textárskej kariéry deväť Bratislavských lýr a v roku 1975 spolu s Karolom Duchoňom ocenenie na svetovom festivale popmusic Yamaha v Tokiu za skladbu v Čardáš dvoch sŕdc. Aj ďalšia jeho pieseň v podaní Karola Duchoňa V slovenských dolinách, ktorej text napísal na melódiu skladateľa Petra Hanzelyho, dnes patrí do zlatého fondu slovenskej populárnej hudby.

Pri príležitosti sedemdesiatky Ľubošovi Zemanovi vychádza nová kniha s názvom Malá tichá radosť. Ide o výber jeho poézie a piesňových textov, medzi ktorými nájdete tituly ako Umenie žiť, Nepriznaná, Miss padlých anjelov, Voňavky dievčat, Mám tristo mesiacov či Trištvrte na jeseň. „Keby som nemiloval, nič by som nenapísal,“ hovorí o svojej textovej tvorbe Zeman a dodáva, že je rád, že v popmusic dokázal sprístupniť verše a rýmy bežným ľuďom, ktorí predtým chodili okolo poézie len veľmi opatrne a nedôverčivo.

„Zemanove verše sú duševným striptízom a odrážajú jeho pozitívny vzťah k ľuďom i zodpovednosť za osud tohto sveta. Autor dozrel ako víno a je čas na neskorý zber najkrajších odrôd z jeho vinice. Tá je plná magickej kreativity, objavných slovných spojení, krásnych štepných rýmov a marqézovskej obraznosti,“ napísal o Zemanovi v doslove knižky spisovateľ Ľuboš Jurík.

„Zemanova druhá tvár intelektuála hľadajúceho skutočné hodnoty života, často polemizujúceho s konformizmom, je aj plná krehkej lyriky a úprimnosti. A to sa v dnešných časoch cení,“ dodáva publicistka Nataša Ďurinová.

Ľuboš Zeman – Slávne texty slávnych piesní: